Środa, 6 maja, w kopalniach Taurona Wydobycie będzie wolna od pracy. To pierwszy taki dzień po wprowadzeniu obniżonego wymiaru pracy w spółce na czas kryzysu.
Ograniczenie czasu pracy skutkujące obniżeniem o 20 proc. wynagrodzenia wszystkim pracownikom Tauron Wydobycie, łącznie z zarządem spółki, a także skorzystanie z instrumentów rządowej tarczy antykryzysowej to założenia pakietu osłonowego wdrożonego w firmie na czas kryzysu rynkowego spowodowanego epidemią koronawirusa.
Aktualna sytuacja epidemii w negatywny sposób oddziałuje na całą rodzimą gospodarkę powodując m.in. znaczący spadek zapotrzebowania na energię elektryczną w przemyśle, szczególnie tą wytwarzaną w oparciu o węgiel kamienny. Konsekwencją jest ograniczenie zużycia węgla kamiennego. Sytuacja ta wpływa negatywnie również na Tauron Wydobycie, którego zakłady górnicze są zmuszone do ograniczenia wydobycia, tak aby nie generować zalegania węgla na zwałach, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do zatrzymania pracy kopalń.
Aby zagwarantować stabilność finansową spółki i co z tym związane, zachować miejsca pracy dla ponad 6 600 osób w niej zatrudnionych, na czas rynkowego kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa, w Tauron Wydobycie wdrożono założenia pakietu osłonowego.
- Chcemy ochronić nasze zakłady górnicze przed negatywnymi skutkami rynkowymi epidemii, dlatego w porozumieniu ze stroną społeczną podejmujemy zdecydowane działania zaradcze. Ograniczamy czas pracy i tym samym wdrażamy solidarne obniżenie wynagrodzenia zarządu i wszystkich pracowników Spółki o 20 procent – mówi Tomasz Cudny, prezes Taurona Wydobycie.
Porozumienie w sprawie wdrożenia pakietu działań osłonowych dla zakładów górniczych zarząd podpisał z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi spółki.
- Naszym nadrzędnym celem pozostaje utrzymanie i ochrona miejsc pracy w zakładach górniczych spółki oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy załóg górniczych Tauron Wydobycie i dostosowanie produkcji do aktualnej sytuacji rynkowej – podkreśla prezes Cudny.
Ograniczenie czasu pracy w wymiarze o 20 proc. na trzy miesiące spółka wprowadzi na podstawie ustawy o Covid-19. W jednym dniu tygodnia w trzech kopalniach Taurona ruch ma odbywać się tak samo jak w dniach wolnych od pracy.
- Rozwiązaniem, które ograniczy produkcję zakładów górniczych spółki, utrzymując jednocześnie fronty wydobywcze, jest wprowadzenie obniżonego wymiaru czasu pracy. Specyfika funkcjonowania zakładów górniczych Tauron Wydobycie warunkuje, że optymalnymi dniami wolnymi będą środy. Pracownik wykonujący pracę w tym dniu, otrzyma zamiennie inny dzień wolny – mówi Tomasz Cudny.
- Stawiamy na aktywny dialog ze stroną społeczną i regularnie informowanie o sytuacji ekonomicznej Spółki w kontekście sytuacji rynkowej, stąd wdrożone rozwiązania w zakresie organizacji pracy zostały wypracowane w toku konsultacji z organizacjami związkowymi wszystkich zakładów górniczych – podsumowuje prezes.
W kontekście negatywnych skutków ekonomicznych epidemii Tauron Wydobycie w ramach funkcjonujących instrumentów tzw. „tarczy antykryzysowej” wystąpi o rekompensatę, co częściowo pokryje straty spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
temu z zarzadu jak obetnom pensje do 50 tys miesiecznie to nawet tego nie zauwazy ,,gorzej z tymi co zarabiaja po 3,5 tys netto ,,,ale info poszlo w swiat
Ale dla czego jeśli ktoś jest na L4 to po zakończeniu choroby dostaje automatycznie wolne dni. Ilość dni ma być równa ilości śród przechorowany. Jest to niezrozumiałe gdyż chorobowe jest wypłacane w wysokości 80% podstawy a każdy następny dzień wolny niepłatny powoduje obniżenie zarobków o następne 20%. Czyli pracownik chorujący jest stratny 40%.
I co daje ta środa? Jak i tak muszą przyjść ludzie na nockę żeby wszystko posprawdzać i przygotować do fedry na rano w czwartek. Brawo dla zarzadów Tauron i PGG właśnie cięcia powinny być w centrali a nie na dole. Zacznicie od siebie wzrastabo was za dużo na wygodnych stołkach siedzi nieroby
To i tak w niczym nie pomoże. Poczytajcie o PG Silesia