Sztolnia, w której w połowie XX wieku prowadzono poszukiwania rud uranu w Janowej Górze, ma otrzymać dodatkowe zabezpieczenie. Na razie wczołgać się można do niej poprzez betonowy krąg.
Janowa Góra to wyludniona wioska w Masywie Śnieżnika na południe od Stronia Śląskiego. Jesienią 1948 r. podjęto tam prace poszukiwawcze, trwające parę lat. Ich pozostałością jest hałda na skraju lasu oraz sztolnia, której wylot leży na działce ewidencyjnej nr 96/121, obręb Janowa Góra. Miejsce to znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lądek-Zdrój, na zachodnim krańcu oddziału leśnego nr 121, blisko wąskiej asfaltowej szosy łączącej Janową Górę z Kletnem.
Rozpoznawane w połowie XX wieku złoże w Janowej Górze nie okazało się perspektywiczne. Znacznie bogatsze zasoby uranu znaleziono tuż za przełęczą, w sąsiednim Kletnie. Sztolnia popadła w zapomnienie. Dopiero w 2010 r. jej wylot został zabudowany betonowym przepustem rurowym. Było to możliwe dzięki środkom finansowym w ramach „Programu ochrony podkowca małego w Polsce”, realizowanego przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „ProNatura”.
Kilka lat temu sztolnia w Janowej Górze została przeznaczona do zamontowania w jej wylocie dodatkowych zabezpieczeń. Miałyby one na celu uniemożliwić wejście do obiektu w okresie hibernowania w niej nietoperzy. Po kilkuletnich staraniach, pieniądze na ten cel zostały uzyskane pod koniec 2019 r. Jeszcze w 2020 r. ma być przygotowany projekt technicznego zabezpieczenia tejże sztolni. Wykonanie ich przewidziano na 2022 r. Będzie to możliwe za sprawa włączenia janowogórskiej sztolni do programu „Zabezpieczenie schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000”. Obejmuje on kilkanaście obiektów podziemnych, położonych w Górach Kamiennych, Masywie Śnieżnika, w Górach Sowich, na Przedgórzu Sudeckim
- Na koniec kwietnia 2020 r. sytuacja epidemiologiczna nie ma wpływu na realizację działań przewidzianych w projekcie pod nazwą „Zabezpieczenie schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000”. Nie można jednak wykluczyć, że skutki obecnej sytuacji w kraju wpłyną na harmonogram zadań objętych projektem - informuje Katarzyna Łapińska, regionalny konserwator przyrody we Wrocławiu.
Poza Janową Górą, zabezpieczone ma być także kilka sztolni pouranowych w sąsiednim Kletnie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.