Coraz więcej osób decyduje się lub musi wychowywać dzieci samotnie, jednocześnie pracując. Ustawodawca zauważa takie rodziny i stara się je otoczyć specjalną troską i opieką w ramach PIT-37. Chodzi tu o preferencje podatkowe, które umożliwiają rozliczanie wspólne rodzin (małżeństw lub właśnie rodziców i ich dzieci) w przygotowywanej deklaracji PIT. To możliwość skorzystania z opodatkowania dochodów dla osoby samotnie wychowującej dziecko. Kto może skorzystać z tej opcji przy rozliczaniu PIT 2019?
Zasady podmiotowe do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia
Bez względu na formę pracy nad PIT - tradycyjnym czy PIT online - w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko mogą rozliczyć tylko rodzice lub opiekunowie prawni dzieci. Powinni podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Ta preferencja z założenia obejmuje osoby samotne, o stanie cywilnym:
Wyjątkiem od zasady głównej jest katalog osób, które również mogą skorzystać z opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci – a pozostają w związku małżeńskim. Są to sytuacje, gdy jeden z małżonków został pozbawiony praw rodzicielskich albo odbywa karę pozbawienia wolności.
Warunki do spełnienia w PIT 2019
Każda osoba, która chciałaby skorzystać w swoim PIT-37 za 2019 rok z preferencji i opodatkowania dochodów jako osoba samotnie wychowująca dziecko, powinna spełnić odpowiednie warunki (wszystkie łącznie):
Wyciąg z przepisów
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 6, ust. 4:
Od dochodów rodzica lub opiekuna prawnego, podlegającego obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3, ust. 1, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci:
1) małoletnie,
2) bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
3) do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym i nauce lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b lub uzyskały przychody, o których mowa w art. 21, ust. 1, pkt 148, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek określonej w art. 27, ust. 1b pkt 1 oraz stawki podatku, określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27, ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej.
Rozliczenie osoby samotnie wychowującej dziecko w praktyce
Rozliczenie osoby samotnie wychowującej dziecko w PIT-37 następuje na wniosek takiej osoby (nie zadziała więc automatycznie i podatnik musi samodzielnie oznaczyć odpowiednio swój PIT – wniosek składa się bezpośrednio w deklaracji PIT-37). Podatek określa się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów. W takim rozliczeniu nie wykazuje się dochodów pełnoletniego dziecka oraz uzyskanych przez małoletnie dziecko, jeżeli nie podlegają doliczeniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.