Pracodawcy z woj. śląskiego złożyli dotąd wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń ponad 80 tys. pracowników, którym obniżono wymiar czasu pracy lub wysłano na postojowe - zatwierdzono już wsparcie dla ponad 34 tys. z nich. W marcu urzędy pracy nie odnotowały wzmożonego napływu bezrobotnych.
Dopłaty do wynagrodzeń pracowników w dotkniętych kryzysem firmach przez trzy miesiące to jedno z rozwiązań rządowej tarczy antykryzysowej, która ma złagodzić gospodarcze skutki pandemii koronawirusa i uratować miejsca pracy. Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Katowicach ocenia zainteresowane tym instrumentem w regionie jako bardzo duże.
- Cały czas przyjmujemy wnioski i jesteśmy w kontakcie z przedsiębiorcami. Wsparcie uruchamiają też powiatowe urzędy pracy, które m.in. dysponują instrumentami, w których wysokość dofinansowania do wynagrodzeń jest uzależniona od spadku obrotów i może wynieść nawet 90 proc. minimalnego wynagrodzenia - powiedział w środę PAP rzecznik katowickiego WUP Arkadiusz Kaczor.
Do Urzędu wpłynęły dotąd wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na łączną kwotę blisko 383 mln zł.
Wśród złożonych dotąd wniosków dominują firmy, w których pracownikom obniżono wymiar czasu pracy, a tym samym wynagrodzenia - dotyczy to ponad 51,5 tys. osób. Kolejne prawie 30,3 tys. to pracownicy wysłani na postojowe w związku z wstrzymaniem produkcji w ich firmach.
- Do wtorku pozytywnie oceniono wnioski o łącznej wartości ponad 159,4 mln zł, a suma pracowników objętych wsparciem we wszystkich pozytywnie ocenionych wnioskach przekracza 34 tys. osób. Dokonywane przelewy stanowią - na pierwszy miesiąc - jedną trzecią kwoty pozytywnie ocenionych wniosków - poinformował rzecznik WUP.
O wsparcie wnioskują przedsiębiorstwa różnej wielkości - od niewielkich firm po duże koncerny, a przekrój branż, w których działają, jest bardzo szeroki - od firm produkcyjnych (np. z branży motoryzacyjnej), poprzez logistyczne, po podmioty z branży usługowej, handlowej czy np. rozrywkowej. Korzystając ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej firmy deklarują, że przez kolejne pół roku nie będą zwalniać pracowników.
W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach pod numerem 32 757 33 11 działa infolinia, na którą dzwonią przedsiębiorcy zainteresowani skorzystaniem ze wsparcia na ochronę miejsc pracy. Infolinia działa między godz. 7.30 a 19.00. Dodatkowo uruchomiono kolejne numery telefonów w oddziałach zamiejscowych Urzędu w Częstochowie (nr 34 363-38-61 wew. 284) i Bielsku-Białej (33 813 69 77). Szczegółowe informacje są także dostępne na stronach internetowych urzędów pracy oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że do końca marca kryzys spowodowany pandemią koronawirusa nie przyczynił się do wzrostu liczby osób bezrobotnych w regionie - liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w woj. śląskim w końcu marca wyniosła 71 tys. 709 osób i była o 343 osoby niższa niż w miesiącu poprzednim.
Dane za marzec wskazują, że pracodawcy częściej niż w poprzednich miesiącach sygnalizują zamiar zwolnień pracowników, z reguły jednak liczba faktycznie zwalnianych osób jest mniejsza od zapowiadanej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.