W ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit wdrożono system PPV oparty o trójskładowe sondy pomiarowe produkcji Głównego Instytutu Górnictwa o parametrach gwarantujących nieprzesterowane rejestracje wstrząsów wysokoenergetycznych.
Sondy utrzymywane są bliskiej odległości frontu ściany do 200 m i przebudowywane wraz z jej postępem i umożliwiają ciągły monitoring wpływu wstrząsów górniczych towarzyszących zbliżającemu się frontowi ścianowemu na utrzymywane wyrobisko oraz obserwację aktywności sejsmicznej w sąsiedztwie prowadzonej ściany w tzw. bliskim polu falowym. Uzyskane wyniki pomiarów pozwalają śledzić zmiany wartości PPV w zależności od energii rejestrowanych wstrząsów oraz odległości ich ognisk od stanowiska pomiarowego.
Oddział KWK Piast-Ziemowit ruch Ziemowit prowadzi eksploatację pokładów węgla stratygraficznie należących do warstw łaziskich i orzeskich górnośląskiego karbonu produktywnego. Obecnie wydobycie kopalni koncentruje się w dwóch pokładach 206 i 209. Eksploatacji pokładu 209 z uwagi na warunki geologiczno-górnicze, w tym znaczną głębokość zalegania i obecność zaszłości eksploatacyjnych wcześniej wybieranych pokładów nadległych, towarzyszy aktywność sejsmiczna.
Jej poziom jest okresowo wysoki. Rejestrowane wstrząsy wysokoenergetyczne osiągają energie rzędu 107J, a nawet 108J. Wstrząsy górotworu o wysokich energiach są wnikliwie analizowane przez Stację Geofizyki Górniczej celem poznania ich genezy, właściwości, wpływu na stateczność wyrobisk górniczych oraz ewentualnej konieczności stosowania środków profilaktyki tąpaniowej.
Przy tego typu analizach niezbędna jest znajomość dokładnej lokalizacji hipocentrów wstrząsów oraz dynamicznych obciążeń w górotworze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ale jak domami trzęsie i z tego powodu pękają to już nikogo nie obchodzi