Pogórniczy rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach wymaga podjęcia prac porządkowych. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach zamierza podjąć kroki w tym celu.
Kadzielnia (295 m n.p.m.) jest wzgórzem leżącym na południe od centrum Kielc. Od XVIII w. prowadzono tam eksploatację złoża wapiennego. Kres funkcjonowania kamieniołomu nastąpił po utworzeniu w 1962 r. rezerwatu przyrody, obejmującego jednak zaledwie nieco ponad pół hektara w obrębie Skałki Geologów, czyli najwyższej części wzgórza. Pozostała część byłego kamieniołomu została zagospodarowana. Utworzono tam kielecki amfiteatr, podziemną trasę turystyczną w ciągu trzech jaskiń, kolejkę tyrolską, ścieżki spacerowe, a nawet sztuczny wodospad. Teren dawnej kopalni odkrywkowej stał się więc jednym z ulubionych miejsc rekreacji mieszkańców Kielc.
Ta popularność miała też negatywny wpływ na stan samego rezerwatu. Na ścianach skalnych pojawiły się różnego rodzaju napisy, a w jaskiniach w obrębie rezerwatu penetratorzy pozostawili zauważalną ilość śmieci. Z tego też względu zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska nr 14/2019 z 11 maja 2019 r. ustanawiające plan zadań ochronnych na pięć lat dla rezerwatu przyrody Kadzielnia przewiduje nie tylko mechaniczne lub ręczne usuwanie krzewów i drzew, ale także usuwanie napisów z powierzchni skalnych oraz czyszczenie jaskiń ze śmieci. Jeżeli chodzi o roślinność, jaka samoistnie porosła skałki, to dominują tam osika i brzoza.
- W ubiegłym roku w ramach akcji Spacer Krajobrazowy zostało przeprowadzone sprzątanie rezerwatu. Natomiast pozostałe zdania będą mogły być wykonywane w miarę posiadanych środków. Odnośnie napisów na ścianach rezerwatu przyrody Kadzielnia to należy je traktować w kategoriach wandalizmu - informuje Aldona Sobolak, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Kielcach.
Zarządcą terenu byłego kamieniołomu na Kadzielni, w tym też rezerwatu przyrody, jest kielecki Geopark, czyli jednostka budżetowa miasta. RDOŚ planuje wystąpić do niej jako do podmiotu zarządzającego rezerwatem o podjęcie działań wynikających z ustanowionych zadań ochronnych dla rezerwatu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.