Ostatniej nocy (14 na 15 kwietnia) w zespół dr inż. Magdaleny Bogackiej z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej we współpracy z firmą WAAM zamontował bramę odkażającą w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.
Projekt autorstwa tego zespołu młodych naukowców powstawał przez ok. 2 tygodnie. Inicjatywa stworzenia bramy odkażającej należy do dr Artura Czachora, absolwenta Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, współwłaściciela firmy WAAM.
W zespole byli też: dr Magdalena Bogacka (Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów) oraz dr Edyta Kudlek (Katedra Inżynierii Wody i Ścieków). Badacze uzyskali wsparcie firmy PB LEMTER z Bytomia, która bezpłatnie przekazała substancje chemiczne do badań. W rolę testerów wcielili się sami naukowcy.
- To pierwsza taka w pełni zautomatyzowana komora dezynfekujaca w Polsce, a przy tym pomyślnie sfinalizowana realizacja – od pomysłu, przez budowę i testy, aż po montaż zakończony sukcesem. Pracownicy szpitala będą mogli dzięki temu rozwiązaniu bezpieczniej zdejmować skażone kombinezony, chroniąc zdrowie swoje i innych osób – informuje Jadwiga Witek, rzeczniczka Politechniki Śląskiej.
Naukowców można wspomóc finansowo. Aby im pomóc w walce z koronawirusem, można wpłacić datki w ramach programu „Politechnika przeciw epidemii” na subkonto uczelni: PL 20 1050 1214 1000 0024 6643 9409.
Celem programu jest usprawnienie finansowe prowadzonych na Uczelni prac badawczych w ramach zwalczania COVID-19.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.