Złoty będzie stabilizował się wobec euro wokół poziomu 4,55 w najbliższym czasie - uważają ekonomiści. Na rynku krajowego długu skarbowego rentowność na całej krzywej może zniżkować, przy czym większa przestrzeń do spadków jest na długim końcu.
- Spodziewam się w najbliższym czasie stabilizacji eurozłotego wokół poziomu 4,55. W dłuższej perspektywie EUR/PLN będzie poruszał się w przedziale 4,50-4,63 - powiedział PAP Biznes analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz.
Jego zdaniem EUR/PLN może zachowywać się relatywnie słabiej niż inne waluty CEE - korona i forint, na co wpływ mają m.in. najniższe stopy procentowe w regionie.
- W tym tygodniu żadne istotne odczyty (np. inflacja) nie wpłyną na eurozłotego, a wypowiedzi członków RPP niewiele raczej wnoszą w postrzeganie naszej waluty przez inwestorów - dodał.
NBP podał dane o bilansie handlowym. Nadwyżka w obrotach bieżących w lutym 2020 r. wyniosła 659 mln euro wobec konsensusu 625,5 mln euro nadwyżki. Eksport wzrósł o 5,7 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 5,0 proc. rdr, podczas gdy import wzrósł o 0,5 proc. rdr wobec prognozy wzrostu o 2,3 proc.
Publikacja odczytu nie doprowadziła do istotnych zmian na rynku walutowym.
W przypadku EUR/USD, zdaniem analityka, kurs może podążyć w kierunku 1,1100-1,1150.
- Patrząc na skalę złagodzenia polityki pieniężnej w USA eurodolar powinien być w dłuższej perspektywie wyżej niż obecnie - wyjaśnił ekspert.
Podczas wtorkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego doszło do spadków rentowności, a dochodowość dwulatek i dziesięciolatek była na najniższym poziomie w historii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.