Poprawa jakości powietrza, jakim oddychamy, oraz zmniejszenie ilości wszechobecnego smogu to niezwykle istotne cele. Zauważają je nie tylko ekologiczne organizacje, lecz również władze. Aby uzyskać wyżej wymienione cele, konieczne jest zachęcenie obywateli do wzięcia w nich udziału. Jednym z popularniejszych sposobów, które mają skutkować poprawą jakości powietrza w naszym kraju, jest ulga termomodernizacyjna. Co warto o niej wiedzieć oraz o jakich kwotach mówimy?
Jak to wygląda?
Na samym starcie warto wspomnieć, że dotychczasowa pomoc państwa powiązana z termomodernizacją budynków mieszkalnych była oparta na podstawie przyznawania tak zwanej premii termomodernizacyjnej, która stanowiła 20 proc. kredytu, jaki był zaciągany w celach realizacji termomodernizacyjnego przedsięwzięcia. Niestety to działanie okazało się niewystarczające i cel, jakim jest poprawa jakości powietrza w Polsce, nie został osiągnięty. W związku tym ustawodawca postanowił wprowadzić ponadprogramową ulgę, również pod nazwą ulga termomodernizacyjna. Jej podstawowym celem jest wprowadzenie zachęty w podatku dochodowym od fizycznych osób, która będzie skutkowała termomodernizacją domów jednorodzinnych. Więcej o uldze dowiesz się na stronie Columbus Energy.
Kto jest adresatem nowej ulgi?
Adresatami nowo wprowadzonej ulgi są podatnicy, którzy opłacają podatki według każdemu dobrze znanej, 19-procentowej stawki. W tej grupie znajdują się również osoby będące współwłaścicielami lub właścicielami domów jednorodzinnych, płacący ryczałt od ewidencjonowanych dochodów oraz ci, którzy ponoszą wydatki w celu realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Nie możemy jednak zapomnieć o bardzo ważnej kwestii. Osoby, które już skorzystały z innej pomocy, takiej jak dotacje z programów realizowanych przez NFOŚiGW, nie będą już miały możliwości wykorzystania ulgi termomodernizacyjnej. W związku z tym, mówiąc prosto, ulga jest skierowana do sporej większości osób fizycznych, które są współwłaścicielami domów jednorodzinnych albo ich prawnymi właścicielami.
Na czym polega ulga termomodernizacyjna?
Dzięki uldze termomodernizacyjnej będziemy mogli odliczyć od dochodu wydatki, jakie poniesiemy na realizację procesów termomodernizacyjnych. Warto jednak wspomnieć, że zważając na cel samej ulgi, mamy do czynienia z wymogiem, który mówi nam o tym, że odliczenia mają podlegać jedynie wydatkom, jakie zostały jasno określone w audycie energetycznym. Przeprowadzenie takiego audytu, jeszcze zanim przystąpimy do realizacji samego przedsięwzięcia, zapewni, że poniesione koszty doprowadzą do wymiernego efektu termomodernizacyjnego. W związku z tym ulga ma premiować wydajną termomodernizację.
Jak duża jest ulga?
Kwota, jaka jest odliczana od podatku, musi być faktyczną wartością wydatków, nie może ona jednak przekroczyć ustawowej wartości 53 tys. zł. Aby nie rozciągać całego procesu, czas realizacji został określony na 3 lata. Jeśli możliwa kwota odliczania nie miałaby pokrycia w całorocznym dochodzie danego podatnika, będzie miał on prawo dokonywać swoich odliczeń przez kolejne lata. Cały proces nie może jednak trwać dłużej niż 6 lat.
Co możemy odliczyć?
Do wydatków, jakie będziemy mieli prawo odliczyć w ramach ulgi termo modernizacyjnej, zaliczamy:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.