- Oczekujemy, że minister wymusi na spółkach energetycznych odebranie zalegającego, zakontraktowanego węgla. Podkreślamy to od dawna – stwierdził w rozmowie z netTG.pl wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Sebastian Czogała pytany o to, jak powinna wyglądać pomoc rządu dla sektora górniczego podczas kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.
Przypomnijmy, że zamiar wprowadzenia jakichś rozwiązań mających pomóc m.in. sektorowi górniczemu, zadeklarował minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin.
- Oczekujemy takiej samej pomocy, jaką rząd zaproponował małym i średnim przedsiębiorcom. Jeśli dla nich można zawiesić ZUS, takie samo rozwiązanie można by było zastosować dla spółek górniczych – powiedział związkowiec.
Jak wyjaśnił, na 21 kwietnia zaplanowane jest spotkanie związków zawodowych z szefem resortu aktywów. W jego trakcie związkowcy zamierzają przedstawić swoje propozycje rozwiązań, mających pomóc branży.
Wiceprzewodniczący ZZG w przedstawionych przez siebie propozycjach rozwiązań, wyjaśnił, że gdyby w kopalniach doszło do „postojowego”, państwo powinno partycypować w kosztach ponoszonych z tego tytułu przez spółki górnicze. - Mam na myśli rekompensaty – dopłaty do postojowego – powiedział.
Wicepremier Jacek Sasin poinformował w czwartek, 2 kwietnia, że Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą utrzymać spółkom płynność i zachować miejsca pracy. Wskazał, że wśród spółek Skarbu Państwa kryzysem dotknięte są m.in. branża transportowa, energetyczna i górnicza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ale zgarniać miliardowe zyski by się chciało, co są wielokrotnością mierzoną w setkach jak nie tysiącach tych dotacji. Śmieszny bełkot! Kto jak nie związki mają brać inicjatywę w naszym imieniu w rozmowach z rządem? Rozumiem że ilość związkowych stołków to lekka przesada, ale to oni są naszym głosem w dialogu z pato rządem.
Żadna firma w Polsce nie jest tak dotowana jak górnictwo, więc jakie tutaj oczekiwania o kolejne j dotacji.
Związki dbają tylko o swoje koryto!Jest w tym pomyśle o zmniejszeniu ilości związków o 90 %?Zasileniu przez związkowców górników na dole?!