- Technologia wielkopłytowa może rozwiązać część problemów, z którymi boryka się mieszkaniówka, np. rosnące koszty czy brak pracowników - ocenił w czwartkowym komentarzu Bartosz Turek z HRE Investments. Podkreślił, że nowoczesna wielka płyta coraz śmielej jest stosowana na naszym rynku mieszkaniowym.
Jak wskazał główny analityk HRE Investments, polscy deweloperzy, coraz częściej korzystają z prefabrykowanych elementów betonowych - m.in. ze względu na czas, koszty, ale też jakość.
- Nowoczesna wielka płyta coraz śmielej rozpycha się na rynku mieszkaniowym w Polsce - ocenił. Przywołał dane GUS, z których wynika, że w ubiegłym roku w technologii wielkopłytowej powstało 10,8 tys. mieszkań i domów jednorodzinnych. To ponad dwa razy więcej niż w 2018 r. - Dane urzędu statystycznego oznaczają, że technologia wielkopłytowa odpowiada już w Polsce za 1 na 19 nowych mieszkań oddanych do użytkowania - zaznaczył. Chodzi, jak wyjaśnił, o budowy, w których "całe ściany przyjeżdżają na plac budowy jako gotowe do montażu elementy betonowe".
Turek przypomniał, że jeszcze w latach 2014-17 domów i mieszkań w blokach z wielkiej płyty powstawało po kilkaset. - Przełomowy był rok 2018 z produkcją mieszkań w wielopłytowym budownictwie na poziomie prawie 4,7 tysięcy - podkreślił. Mówimy, jak dodał, o nowoczesnych prefabrykatach, które "nijak się mają" do znanego z różnych mankamentów budownictwa wielkopłytowego z okresu PRL.
Według cytowanych przez Turka specjalistów nowoczesne budownictwo z prefabrykatów betonowych oznacza "uprzemysłowienie wszystkich jego etapów". To wpływa na obniżenie kosztów i skrócenie czasu budowy, ale też pozwala na projektowanie i wykonywanie budynków według indywidualnych potrzeb. Nowoczesna technologia wielkopłytowa, jak przekonują eksperci, ogranicza wpływ pogody na budowę, minimalizuje ryzyko popełnienia błędów przy budowie, umożliwia uzyskanie lepszych parametrów energetycznych. Np. w technologii prefabrykowanej powstaje 84 proc. nowych budynków jednorodzinnych w Szwecji, w Niemczech - 9 proc, w Holandii - 20 proc., a Japonii - 28 proc., w Stanach Zjednoczonych - 5 proc.
- Technologia wielkopłytowa może ponadto rozwiązać kilka problemów, z którymi boryka się mieszkaniówka. Są to na przykład rosnące koszty i brak pracowników budowlanych - ocenił Turek. Wskazał np., że przy budowie bloku z gotowych elementów, może pracować kilku zamiast kilkudziesięciu pracowników; z kilku do kilkunastu miesięcy można też skrócić proces budowlany.
Według danych firmy McKinsey, które cytuje Turek, dzięki prefabrykacji czas budowy może zostać ograniczony nawet o połowę, a koszty budowy mogą być nawet o 20 proc. niższe - z zastrzeżeniem, że wymaga to "dużej skali i powtarzalności inwestycji".
- W Polsce mówimy dopiero o odkrywaniu na nowo uroków tej technologii - zaznaczył. Dodał, że choć nowoczesna prefabrykacja wiąże się z możliwością optymalizacji kosztów, to nie daje gwarancji, że wznoszone w ten sposób mieszkania będą tańsze w budowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.