Jak powiedział Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia, spółka nie prowadzi żadnych rozmów odnośnie przekazania kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. - To obecnie niemożliwe – zaakcentował szef Taurona.
Podczas konferencji wynikowej Taurona, która odbyła się w formie wideokonferencji w czwartek, 2 kwietnia, przedstawiciele spółki odnieśli się również do spekulacji dotyczących możliwości przekazania notujących coraz gorsze wyniki zakładów górniczych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
- Dzisiaj nie są prowadzone rozmowy na temat oddania zakładów górniczych Tauron Wydobycie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Przede wszystkim na chwilę obecną jest to niemożliwe. Ustawa na to po prostu nie pozwala, więc trudno prowadzić rozmowy na temat możliwości, która nie jest możliwością otwartą – stwierdził Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Kopalnie Tauron Wydobycie od kilku lat przynoszą coraz większe straty. Czy jest szansa, żeby to się zmieniło?
- Od początku 2020 r. obserwujemy pozytywny efekt w obszarze Wydobycie, który przekłada się na wzrost wolumenu. Natomiast byłbym daleki od tego, żeby już w 2020 r. wskazywać, że EBITDA będzie dodatnia, z tego względu, że w 2020 r. obserwujemy dosyć niskie wykonanie produkcji na konwencjonalnych źródłach energii, czyli mówiąc w skrócie - coraz mniejsze zużycie węgla kamiennego. W tej chwili mamy taki problem w Wydobyciu, że wydobywamy tego węgla wręcz za dużo w stosunku do naszych potrzeb, ale to jest związane z sytuacją makroekonomiczną – wyjaśnił Marek Wadowski, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. ekonomiczno-finansowych.
- W związku z tym raczej zakładamy, że w roku 2020 pomimo tego, że sytuacja w Wydobyciu będzie lepsza , to osiągnięcie dodatniego wyniku EBITDA będzie sporym wyzwaniem. Natomiast w kolejnych latach będziemy obserwować pozytywne wyniki większego wolumenu związanego z oddawaniem inwestycji. Mam tu na myśli przede wszystkim poziom 800 na kopalni Janina, który już w 2020 r. będzie elementem przynoszącym dobry efekt. W kolejnych latach dużo będzie zależało od tego, jak będzie wyglądała sytuacja po stronie zużycia węgla kamiennego w Polsce – dodał Wadowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tauron może oddać kopalnie do likwidacji ale na własny koszt
Piosiory? ZdzislawB zobacz kto pierwszy walil ustawy nocne a w szczegolnosci o przekazanie czesci kopaln KW do SRK doucz sie troche a potem pisz bo widze ze jestes POwcowym zwyrolem
Wobec epidemii Unia pozwoli na SRK bez problemu a PiSiory ustawe załatwia w jedną noc!