Obecne, rządowe propozycje są lepsze niż w pierwotnej wersji projektów, jednak wciąż nieadekwatne do skali wyzwań i potrzeb - ocenia tzw. tarczę antykryzysową Business Centre Club. Lewiatan apeluje m.in. o zwolnienie wszystkich firm ze składek na ZUS, czy umożliwienie obniżenia wymiaru czasu pracy.
Projektami ustaw, które składają się na "tarczę antykryzysową", ma się w piątek zająć Sejm.
Jak podkreśla Business Centre Club w stanowisku przekazanym PAP, najważniejszym celem proponowanych przez rząd zmian powinno być zapewnienie firmom płynności finansowej i ochrona miejsc pracy, aby mogły one na bieżąco regulować swoje zobowiązania i nie pogłębiać kryzysu oraz nie eskalować go na inne branże.
W ocenie BCC, obecne, rządowe propozycje są lepsze niż w pierwotnej wersji projektów, jednak "wciąż dalece nieadekwatne do skali wyzwań i potrzeb". "Już teraz widać, że konieczne mogą być kolejne wersje - tarcza 2.0, 3.0, 4.0 itd" - pisze organizacja.
Przyznaje, że w ramach prac nad "tarczą" uwzględniono część rozwiązań, o które zabiegał BCC. To m.in. przesunięcie terminu składania zeznań CIT i wpłaty tego podatku dla wszystkich przedsiębiorców do końca maja 2020, odliczenie straty roku bieżącego od dochodu uzyskanego w 2019 roku przez podatników CIT i PIT, uproszczenie wniosku o zawieszenie składek ZUS, oferta świadczenia dla osób na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnionych w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 2 tys. zł netto. Kolejnym z uwzględnionych przez rząd postulatów BCC jest przedłużenie ważności dokumentów pozwalających cudzoziemcom wykonywać pracę w Polsce.
Zdaniem Business Centre Club w "tarczy" zabrakło jednak innych istotnych propozycji, np. bezwarunkowej dla przedsiębiorców abolicji składek do ZUS oraz podatków na okres 6 miesięcy. "Konieczne jest zwolnienie wszystkich firm ze składek ZUS przez 6 miesięcy, tak jak ze składek do KRUS, powszechnie i bez dodatkowych warunków, zostali zwolnieni rolnicy, co postuluje obecnie również Rzecznik MŚP" - podkreśla organizacja.
Wskazuje ponadto na potrzebę zwolnienia przedsiębiorców z podatków (m.in. CIT, PIT, w tym od nieruchomości, zniwelowanie VAT) w zależności od procenta utraconych dochodów, co najmniej w najbliższym kwartale. - Trzeba uprościć procedury przyznawanej pomocy. Jest ona potrzebna natychmiast! Powinno się udzielać jej "na oświadczenie". Czas na weryfikację zasadności skorzystania z niej przyjdzie po kryzysie - mówi cytowany w stanowisku wiceprezes BCC, dr Łukasz Bernatowicz.
Business Centre Club wymienia też szereg innych rozwiązań, które - według przedsiębiorców - należałoby zastosować. Chodzi np. o skrócenie terminów zwrotu VAT, uwolnienie środków z rachunków VAT (zblokowanych z uwagi na mechanizm split-payment), znaczne skrócenie terminu zastosowania tzw. ulgi na złe długi, zawieszenie trwających i nierozpoczynanie nowych kontroli podatkowych.
Lewiatan poinformował w piątkowym komunikacie, że przekazał w czwartek wieczorem szefom wszystkich klubów poselskich kluczowe postulaty dotyczące ustawy antykryzysowej.
Wśród najważniejszych znalazły się m.in.: zwolnienie wszystkich firm ze składek na ubezpieczenie społeczne od 1 marca do 31 maja 2020 r.; umożliwienie wprowadzenia przestoju ekonomicznego, obniżonego wymiaru czasu pracy oraz dopłat do wynagrodzeń; możliwość otrzymywania zwrotów podatku VAT w najkrótszym terminie; zwolnienie środków z konta VAT; czasowe zwolnienie z wpłat na PPK.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.