Znamy parametry złoża Za Rowem Bełckim będącego kierunkiem dalszego funkcjonowania kopalni Bolesław Śmiały. Projektuje się tam eksploatację pokładów na zawał, ścianami o długości 200 m–250 m, sporadycznie do 300 m i wysokości 1,20–3,40 m. Wybiegi ścian wyniosą od 630 m do 2430 m. Przewiduje się też uzyskanie ze ścian wydobycia na poziomie 3300–3600 t/dobę.
Dla uzyskania pełnego wydobycia prowadzone będą równocześnie dwie ściany eksploatacyjne, wybierane będą po wzniosie, w celu uniknięcia zawodnienia przodków eksploatacyjnych.
W ścianach stosowane będą z kolei zmechanizowane kompleksy wydobywcze obejmujące: wysokowydajny kombajn, przenośnik ścianowy, obudowę zmechanizowaną o wysokości od 1,20 m do 2,30 m, przenośnik podścianowy i kruszarkę urobku.
Zasoby węgla kamiennego zalegające w złożu Za Rowem Bełckim zlokalizowane na południe od obszaru górniczego Łaziska II. Zalegają one za strefą uskokową o nazwie Rów Bełcki. Przebiega ona w przybliżeniu równolegle do południowej granicy aktualnego obszaru górniczego i zrzuca wyeksploatowane już w KWK Bolesław Śmiały warstwy łaziskie i orzeskie na południe.
Obszerny materiał poświęcony przedłużeniu żywotności kopalni Bolesław Śmiały opracowali wspólnie Grzegorz Conrad, dyrektor kopalni oraz Wojciech Surma i Marian Mendecki.
Autorzy podkreślają dalej, że złoże Za Rowem Bełckim jest kontynuacją złoża Bolesław Śmiały, które zostało już wyeksploatowane do głębokości 450–650 m przez KWK Bolesław Śmiały w rejonie szybów głównych kopalni.
Generalnie złoże położone jest na terenie gmin: Łaziska Górne, Wyry, Orzesze, Kobiór, w powiatach: mikołowskim i pszczyńskim, w województwie śląskim.
Udostępnienie kluczowego dla przyszłości łaziskiej kopalni złoża Za Rowem Bełckim zrealizowane będzie dwoma wyrobiskami - upadową wydobywczą i upadową transportową, wykonanymi z obszaru górniczego Łaziska II, w którym prowadzi obecnie działalność górniczą kopalnia Bolesław Śmiały. Wyrobiska te, będą wykorzystane przez cały okres prowadzenia eksploatacji jako podstawowe drogi odstawy urobku, transportu i wentylacji.
Harmonogram wydobycia węgla ze złoża Za Rowem Bełckim – jak podkreślają autorzy projektu - zakłada prowadzenie eksploatacji poczynając od najwyżej leżącego pokładu 210, schodząc stopniowo poprzez pokłady: 212, 215 aż do najniżej leżącego pokładu 218/2. Planuje się prowadzenie eksploatacji do głębokości ok. 700 m.
Projektuje się eksploatację pokładów na zawał, ścianami o długości 200–250 m, sporadycznie do 300 m i wysokości 1,20–3,40 m. Wybiegi ścian wyniosą od 630 m do 2 430 m. Przewiduje się uzyskanie ze ścian wydobycia 3 300 – 3 600 t/dobę.
Grzegorz Conrad, Wojciech Surma i Marian Mendecki podkreślają, że dla uzyskania pełnego wydobycia prowadzone będą równocześnie dwie ściany eksploatacyjne, wybierane po wzniosie, w celu uniknięcia zawodnienia przodków eksploatacyjnych. Stosowane będą w nich zmechanizowane kompleksy wydobywcze obejmujące: wysokowydajny kombajn, przenośnik ścianowy, obudowę zmechanizowaną o wysokości od 1,20 m do 2,30 m, przenośnik podścianowy i kruszarkę urobku.
Warto wiedzieć, że w lutym decyzją zarządu Polskiej Grupy Górniczej dyrekcja KWK Bolesław Śmiały została zobowiązana do przeprowadzenia procedury pozyskania koncesji na eksploatację złoża za Rowem Bełckim. To pozwoliłoby przedłużyć żywotność kopalni o 45 lat.
Autorzy projektu przypominają, że kopalnia Bolesław Śmiały w kształcie dającym początki dzisiejszej strukturze zakładu została powołana w 1947 r. Pod względem geologicznym Kopalnia usytuowana jest w środkowej części Niecki Głównej Górnośląskiego Zagłębia Węglowego na północ od Rowu Zawady. Obszar górniczy kopalni o nazwie Łaziska II wynosi 74,35 km2 i położony jest na terenie miast: Łaziska Górne, Mikołów, Orzesze, Tychy oraz gmin: Wyry i Ornontowice.
W obszarze Łaziska II, udokumentowano dwa złoża. Pierwsze, o nazwie Łaziska, gdzie aktualnie KWK Bolesław Śmiały prowadzi wydobycie węgla i drugie, o nazwie Bolesław Śmiały. Złoża te charakteryzują się niskim stopniem zagrożeń naturalnych. Zasoby pozwolą na efektywną i ekonomiczną eksploatację do 2033 r. . Po tym okresie, jako kierunek dalszego funkcjonowania kopalni Bolesław Śmiały, wskazuje się obszar złoża Za Rowem Bełckim, którego udostępnienie i eksploatację planuje się prowadzić z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.