W środę, 25 marca,rząd przyjmie projekt pakietu antykryzysowego, a jeszcze w tym tygodniu nad projektem będzie obradował Sejm - powiedział w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Wicepremier proszony był w środę w radio Zet o odniesienie się do krytyki Rady Dialogu Społecznego, w ocenie której rządowy pakiet antykryzysowy nie jest wystarczający, a rząd nie uwzględnił w nim skali zagrożeń.
- Można krytykować, można było też pewnie nic nie robić i czekać, jak się sytuacja rozwinie. Ale to nie jest czas na tego typu dywagacje. Czy my podejmujemy działania bardzo szybko, uprzedzające niejako pewne negatywne zdarzenia w gospodarce? Na początek chcę powiedzieć wyraźnie: my nigdy nie obiecywaliśmy i nie obiecujemy tego, że państwo będzie w stanie wyrównać wszystkie szkody, które w gospodarce powstaną, i każdemu przedsiębiorcy i każdej firmie w 100-procentach zrekompensować straty - powiedział Sasin.
Podkreślił, że działania, które "podejmujemy dzisiaj, są obliczone na ogromną, astronomiczną kwotę 212 mld zł".
- To jest połowa całego rocznego budżetu - dodał.
Prowadząca audycję zauważyła, że żywej gotówki z budżetu w tym programie będzie ponad 60 mld zł.
- Wcale nie mniej ważne są te gwarancje, te kredyty, te zabezpieczenia, które dają firmom możliwość przedłużenia swojego normalnego działania. A to są ogromne kwoty dzisiaj, a one też kosztują - zauważył wicepremier.
Dodał, że budżet da wprost prawie 70 mld zł, a kwota ta będzie większa, bo ustawa podlega zmianom; wprowadzono w niej np. zasadę umorzenia dla mikro przedsiębiorców składek na ZUS.
Wyjaśnił, że projekt jest gotowy, a w środę przyjmie go Rada Ministrów.
- Prace nad tym trwały do ostatniej chwili, bo cały czas pojawiają się nowe wyzwania (...). Doprecyzowaliśmy (Ministerstwo Aktywów Państwowych - red.) pewne przepisy dotyczące funkcjonowania spółek, tak żeby również umożliwić w tym czasie zakazu gromadzenia się, normalne działania organów spółek - powiedział.
Poinformował, że posiedzenie rządu będzie on-line.
- W tym tygodniu jeszcze będzie nad tym projektem obradował Sejm. Więc działamy naprawdę szybko - zapewnił.
Sasin mówił, że "wielkim wysiłkiem" premier Mateusz Morawiecki powołał sztab kryzysowy w gospodarce, aby już dziś zabezpieczyć się przed skutkami, które dopiero są przed nami. Dotyczą one nie tylko małych i średnich przedsiębiorstw, których dotyczy pakiet, ale również dużych firm, w tym państwowych.
- One również dzisiaj cierpią na tym, co się dzieje, a będą tymi, które będą musiały odegrać kluczową rolę w momencie, kiedy minie epidemia, a trzeba będzie podejmować działania, które będą mogły rozruszać gospodarkę - tłumaczył.
Dodał, że duże inwestycje to takie, które mogą być realizowane przez państwo albo przez duże firmy. One będą kluczowe, żeby przyspieszyć wzrost gospodarczy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.