Przedsiębiorcy świadczący usługi na rzecz kopalń mają obawy o swoją przyszłość. To ich załogi najbardziej narażone są na możliwość utraty zatrudnienia. Jak zapewnił w rozmowie z dziennikarzem portalu nettg.pl Jacek Franiel, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Górniczego ROW-JAS w Jastrzębiu-Zdroju, na razie prace zlecone firmie odbywają się zgodnie z zawartymi umowami.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Górnicze ROW-JAS to jedna z największych firm okołogórniczych na Śląsku. Zakład realizuje konstrukcje stalowe spawane, kompleksowe konstrukcje zbrojenia szybowego i urządzeń szybowych, montuje obudowy chodnikowe, skrzyżowania, wykonuje zbiorniki retencyjne węgla oraz prowadzi prace związane z drążeniem i utrzymaniem wyrobisk korytarzowych. Obecnie realizuje inwestycje w kilkunastu zakładach górniczych.
- Nasi pracownicy przestrzegają wszelkich norm bezpieczeństwa. Zjazdy załogi odbywają się w maskach. Wszelkie środki dezynfekujące i zabezpieczające, a także sprzęt ochronny otrzymujemy bez problemów od zakładów górniczych – wyjaśnia Jacek Franiel.
Największym zagrożeniem dla działalności firm okołogórniczych mogą być jednak absencje chorobowe i ewentualne kwarantanny.
- Jeśli rzeczywiście pojawi się jakieś zagrożenie, niekoniecznie w samej kopalni, lecz wystarczy, że któryś z pracowników wejdzie w kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, to wówczas trzeba będzie skierować na kwarantannę określoną grupę załogi. Zostaną wyłączeni z pracy i ty samym pojawią się trudności z realizacją zadań wynikających z zawartych umów. Jeśli nie będzie wykonanej pracy, nie będzie mowy o przychodach, a ludziom korzystających ze zwolnień lekarskich lub przebywającym na kwarantannach trzeba będzie wypłacić pensje. Takie sytuacje mogą stać się prawdziwym zagrożeniem dla funkcjonowania firm okołogórniczych – alarmuje prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Górniczego ROW-JAS w Jastrzębiu-Zdroju.
A zatem paraliż firm okołogórniczych spowodowany zagrożeniem epidemicznym może odbić się również na inwestycjach w polskim górnictwie. W ruchu zakładów górniczych, zwłaszcza węgla kamiennego, firmy świadczące dla nich usługi, zawsze były istotnym elementem procesu przygotowania produkcji i wydobycia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Do Obwyatel Doplacam to ja m in do twoich bachorow
Śmiechu warte, koronawirus wstrzymał już pracę mnóstwa firm a tutaj jest debata czy górnictwo do którego stale się dopłaca przetrwa.
Włączyć Ich do JSW i po problemie