Nowe rozwiązania i nowoczesne technologie umożliwiają szybkie i wczesne wykrycie wad postawy i schorzeń kręgosłupa. To szczególnie ważne dla skutecznego leczenia ich następstw.
O nowoczesnych metodach wykrywania wad postawy i schorzeń kręgosłupa, podczas III Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego, mówił dr inż. Piotr Wodarski. Naukowiec z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej przedstawił referat pt. „Nowoczesne metody oceny stabilności postawy w warunkach statycznych i dynamicznych”.
– Już jako dzieci słyszymy, żeby stać i siedzieć prosto. Wiemy o tym, ale nie stosujemy tych praktyk. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy przeprowadzić badania, które są w stanie wykryć wady postawy i nieprawidłowości w układzie ruchu, jeszcze zanim pojawi się ból – powiedział dr inż. Wodarski.
Wśród narzędzi, które to umożliwiają, naukowiec z Politechniki Śląskiej wymienił platformy pomiarowe służące do badania równowagi.
– Przykładem takich urządzeń są platformy oparte na testach statycznych badające obciążenie stóp, kiedy stoimy. Dzięki temu możemy na wczesnym etapie wykryć wady postawy – zaznaczył naukowiec. Innym narzędziem są platformy dynamiczne, czyli urządzenia przypominające bieżnie, które dodatkowo mogą wykorzystywać wirtualną rzeczywistość.
Innowacyjnym przyrządem, który pozwala na precyzyjną diagnostykę postawy ciała, jest przyrząd o nazwie orthometr. Podczas III Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego mówił o nim jego twórca, dr n. med. Marek Kluszczyński, adiunkt na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, koordynator Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej „Troniny”. Orthometr to nowoczesny system diagnostyczny składający się z podręcznego przyrządu pomiarowego oraz oprogramowania komputerowego. Został skonstruowany we współpracy z Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu. Urządzenie przeznaczone jest do pracy w poradniach ortopedycznych, rehabilitacyjnych, pediatrycznych, fizjoterapeutycznych i higieny szkolnej.
– Do tej pory przeważały trudne do zastosowania w gabinecie lekarskim czy fizjoterapeutycznym metody oceny wad postawy – wyjaśnił dr Kluszczyński.
Orthometr umożliwia badanie dorosłego i dziecka. Aplikacja pozwala m.in. na tworzenie konta użytkownika czy archiwizację wyników.
– Dzięki urządzeniu każdy jest w stanie precyzyjnie zbadać pacjenta. Algorytm podpowiada sam, co należy zrobić – wyjaśnił pomysłodawca urządzenia.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.