Wielu z nas skarży się na bóle kręgosłupa. Często trudno zdiagnozować ich przyczyny. Mężczyzn zwykle boli odcinek lędźwiowy. Ból z czasem promieniuje do kończyn. U podłoża bólów krzyża leży często choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Jej nasilenie zależy co najmniej od kilku czynników związanych np. z charakterem pracy, budową ciała, wiekiem, albo predyspozycjami genetycznymi.
Częstym źródłem bólu krzyża jest krążek międzykręgowy, element kręgosłupa, kształtem przypominający dysk. Składa się on z pierścienia włóknistego otaczającego elastyczne, chrzęstno-włókniste jądro miażdżyste. Krążki międzykręgowe łączą poszczególne trzony kręgowe. Przenoszą i amortyzują obciążenia, na jakie jest narażony kręgosłup. Proces zwyrodnieniowy krążków międzykręgowych, który rozpoczyna się już w okresie dojrzewania i postępuje z czasem, określany jest mianem dyskopatii.
Czytaj też: KURKUMA I PIPERYNA NA ODCHUDZANIE. CZY TO SKUTECZNE POŁĄCZENIE?
- Zespoły bólowe kręgosłupa nie zawsze da się wyleczyć. Na pewno z bólem kręgosłupa trzeba udac się do lekarza, aby wykluczyć inne schorzenia, nie związane z kręgosłupem, które powodują jedynie objawy jego schorzeń – wyjaśniał podczas drugiego dnia obrad III Akademii BHP Wydawnictwa Górniczego dr Dariusz Gustowski, ordynator Oddziału Rehabilitacji Narządów Ruchu Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Reptach.
Bóle krzyża dotykają w różnym okresie życia około 90 proc. dorosłych, a statystycznie co roku zapada na nie około 5 proc. osób w populacji. Podstawą postępowania w okresie ostrego bólu krzyża jest leczenie zachowawcze, polegające na czasowym odciążeniu kręgosłupa. Kolejnymi krokami w leczeniu zachowawczym bólu krzyża są fizykoterapia i rehabilitacja. Leczenie operacyjne jest konieczne w przypadku 2 proc. pacjentów. Wskazaniami są towarzyszące ostrej rwie kulszowej i niedowłady w zakresie kończyny dolnej.
- Często sami odpowiedzialni jesteśmy za stan naszego kręgosłupa przyjmując złą postawę przy pracy, prowadząc samochodu i w czasie odpoczynku – podkreśla dr Dariusz Gustowski
Niestety, schorzenia kręgosłupa kosztują. Kosztowne jest zarówno leczenie schorzeń tego narządu jak i rehabilitacja, trwająca nierzadko latami. Ponadto u pracowników cierpiących na schorzenia i bóle kręgosłupa obserwuje się spowolnienie rytmu i efektywności pracy.
Przewlekłe bóle i brak oczekiwanych efektów leczenia są ponadto przyczyną depresji u chorych, zwłaszcza tych w młodym wieku. Wielu z nich traci pracę, środki do życia, a bywa że w konsekwencji rodzinę.
Specjaliści ostrzegają, że 60 proc. osób leczonych na schorzenia kręgosłupa wraca wcześniej czy później do lekarza. Choroba bowiem nawraca.
Warto więc zadbać o zdrowy tryb życia, a więc odstawić używki, unikać nadwagi, próbować ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i przykręgosłupowe, robić przerwy w pracy, ograniczać niekorzystne obciążenia kręgosłupa, unikać wstrząsów i wibracji, wreszcie utrzymywać prawidłową postawę ciała.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.