O wypadkach związanych z urazami kręgosłupa i działaniach prewencyjnych podejmowanych przez Polską Grupę Górniczą mówił podczas III Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego Marek Pawełczyk, kierownik zespołu BHP w PGG.
Przedstawiciel PGG na wstępie przypomniał, że w ostatnim roku w kopalniach i zakładach największej górniczej spółki doszło do niespełna 1000 wypadków.
- Główne przyczyny tych wypadków nie leżą, tak jak mogłoby się wydawać, po stronie zagrożeń naturalnych – są to przeważnie przyczyny organizacyjno-ludzkie. Najczęstsze przyczyny wypadków to proste potknięcia czy poślizgnięcia – wyliczał Pawełczyk.
W ciągu trzech lat, od momentu powstania spółki, w zakładach PGG doszło do 77 wypadków związanych z urazami kręgosłupa. Jak pokazują statystyki PGG, najbardziej narażony na urazy jest odcinek lędźwiowy, a główne przyczyny wypadków z urazem kręgosłupa to upadki i potknięcia.
- Co w związku z tym? Jak przeciwdziałać tym wypadkom? Najważniejsze jest dotarcie do świadomości pracowników. Robimy to poprzez szkolenia, konkursy bhp. Bardzo ważnym narzędziem jest tutaj nasz portal internetowy Gwarek. Publikujemy tu różne informacje, w atrakcyjnej formie, np. komiksów, żeby podnieść świadomość pracowników – zaznaczył Pawełczyk.
Kierownik zespołu BHP w PGG podał również przykłady działań prewencyjnych podejmowanych przez spółkę. - Nie jest to nowe działanie, ale skuteczne – chodzi o montaż krat, po których chodzą górnicy w wyrobiskach. Dzięki temu możemy wyeliminować potknięcia, więc kraty są montowane, gdzie to tylko możliwe – argumentował Pawełczyk. Wśród innych działań prewencyjnych wymienił stosowanie pasów przeciążeniowych oraz nowe rozwiązanie, czyli możliwość noszenia aparatu ucieczkowego na plecach, a nie na jednym ramieniu, co zmniejsza obciążenie kręgosłupa.
Oprócz tego Pawełczyk wymienił współpracę z placówkami medycznymi oraz finansowanie procedur medycznych diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych przez firmy, które są ubezpieczylami PGG. Nowością jest również program rehabilitacji z udziałem funduszy europejskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
ZARAZ gornicy nie beda chorowac na kregosupy bo zaraz kopaln nie bedzie beda w inny firmach fotowoltaika