Samorządy miast Zagłębia Dąbrowskiej popierają plany budowy szybkiej kolei w ramach inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Postulują jednak obszerne konsultacje i np. umieszczenie nowych linii w istniejących głównych korytarzach transportowych.
Prezydenci Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, a także burmistrz Sławkowa mówili o tym podczas poniedziałkowego, 3 marca, spotkania prasowego w drugim z tych miast. Krytykowali sposób prowadzenia dotychczasowych konsultacji, prowadzonych przez powołaną pod kątem tej inwestycji spółkę CPK.
Jak zaznaczył prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, budowa szybkiej kolei, jak i samego Centralnego Portu Komunikacyjnego, to projekty ważne dla kraju.
- Natomiast sposób komunikowania i sposób tego, jak przebiegają te trasy, daleko odbiega od tego, jak sobie wyobrażamy konsultacje społeczne - zastrzegł.
Burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk mówił, że samorządy przyjęły formę tych działań "z dużym zaskoczeniem".
- Konsultacje rozpoczęły się 10 lutego, natomiast oficjalna prośba CPK, aby umieścić informacje na ich temat - 10 dni później, zatem już mieszkańcy mieli bardzo mocno ograniczoną możliwość dotarcia do informacji - zaznaczył burmistrz.
- Mieszkańcy często podkreślają kwestię formularza elektronicznego, który jest tak skonstruowany, że przedostanie się do miejsca, w którym można wyrazić opinię, wymaga dużego uporu - dodał.
- My wręcz udostępniliśmy instruktaż na stronach miasta, w jaki sposób przejść kolejne kroki, aby przejść do konkretnej linii, którą u nas konsultujemy - wskazał Adamczyk.
Jak zadeklarował, Sławków, w którym kończy się szeroki tor z Ukrainy, gdzie znajduje się szereg terminali przeładunkowych i który przecina gęsta sieć torów, "jest przyzwyczajony do kolei". Postulował jednak "tak poprowadzić nową linię, by nie wchodziła na teren Sławkowa".
- Wprowadzenie kolejnej, mocno rozwiniętej infrastrukturalnie linii kolejowej spowoduje kompletny chaos przestrzenny w mieście - argumentował burmistrz tego miasta.
- W Sławkowie proponowana linia przebiegałaby prosto przez ujęcie wody dla miasta - zobrazował.
Podobnie prezydent Dąbrowy Górniczej ocenił, że samorządowcy i mieszkańcy dostali mapki wyglądające, jakby ktoś zaznaczył na mapie warianty nie patrząc, co znajduje się wokół".
- W naszym mieście i okolicznych miastach przebiega to między osiedlami mieszkaniowymi, przez działki przedsiębiorców - burzy i wprowadza chaos planistyczny i urbanistyczny - mówił Bazylak.
Wskazał, że samorządowcy w danym krótkim czasie organizują teraz spotkania z mieszkańcami, wśród których sposób komunikowania ze strony spółki wywołał "panikę".
- Organizujemy je, aby wypełnić rolę, którą powinni wypełniać przedstawiciele CPK - ocenił.
- Nie ma zgody na takie prowadzenie konsultacji; trzeba rozmawiać o tym w sposób odpowiedzialny i z interesariuszami - uwzględniając też lokalne plany rozwoju kolei aglomeracyjnej - akcentował Bazylak.
Zgodził się z tym prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, opowiadający się za wykorzystaniem pod kątem szybkiej kolei istniejących zasadniczych połączeń kolejowych.
- My mówimy jednym głosem: tak dla szybkiego pociągu. () Jednym z naszych głównych pomysłów () jest to, aby wykorzystać ten potencjał, który mamy w istniejących korytarzach transportu kolejowego na terenie naszego regionu, o czym już kiedyś mówiono - zaznaczył.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.