Na terenach likwidowanej kopalni Wieczorek w Katowicach ma powstać HUB technologiczno-gamingowy. List intencyjny w tej sprawie podpisano w sobotę, 29 lutego, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. Podpisy złożyli pod nim Marcin Krupa - prezydent Katowic oraz Radosław Wąsik - wiceprezes ds. zagospodarowania majątku w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, do której należy kopalnia.
Przedsięwzięcia ma kosztować blisko miliard zł i zajmie ok. 20 ha powierzchni zlokalizowanych przy szybie Pułaski.
W czasie uroczystości prezydent Krupa wyjaśnił dlaczego centrum ma powstać właśnie w stolicy Górnego Śląska.
- Są trzy główne powody: już dziś jesteśmy stolicą e-sportu, mamy świetną współpracę z ESL Polska i Intelem oraz ta rewitalizacja to rozwój miasta, ale i całego regionu - wyjaśnił gospodarz Katowic. Po jego wystąpieniu doszło do podpisania listu.
"Będąc świadomym dynamicznego rozwoju przemysłu nowych technologii w skali globalnej, także mając na uwadze chęć trwałego i wieloaspektowego podnoszenia jakości życia mieszkańców poprzez współpracę administracji rządowej z samorządem lokalnym, strony niniejszego listu wyrażają chęć i wolę współpracy przy realizacji projektu Dzielnica Nowych Technologii, którego zasadniczym elementem ma być utworzenie katowickiego hubu gamingowo-technologicznego na pokopalnianych terenach Szybu Pułaski w Katowicach" - napisano we wstępie.
W dalszej części określono, że kompleks biuro-technologiczny ma stać się siedzibą firm wysokich technologii, a w szczególności w branży produkcji gier komputerowych i e-sportu. Wstępna analiza kosztów mówi, ze przedsięwzięcie ma kosztować 985 mln zł.
W liście zapisano także, że SRK zobowiązuje się podjąć działania zmierzające do przekazania na rzecz miasta terenu wokół szybu Pułaski o powierzchni 20 ha.
Po podpisaniu listu głos zabrał prezydent Andrzej Duda.
- Obchodzimy czas stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także czas stulecia przyłączenia Górnego Śląska do ojczyzny. Cieszę się ogromnie, że w tym momencie państwo polskie może przekazać Katowicom – sercu Górnego Śląska – ten obiekt, by miasto dalej się rozwijało, by uzyskiwało nowe nowoczesne oblicze, by ta historyczna część miasta zyskiwała zupełnie nowy walor na nowe czasy – powiedział prezydent.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.