Wart blisko 25 mln zł program Global Silesia, zakładający promocję inwestycyjną woj. śląskiego i wsparcie firm z regionu na świecie, przeprowadzą do 2023 r. samorząd regionu i należący do niego Fundusz Górnośląski.
O początku realizacji przedsięwzięcia jego inicjatorzy poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach. Jak podali, głównymi celami mają być: promocja inwestycyjna woj. śląskiego na świecie, pozyskanie nowych inwestorów i partnerów, internacjonalizacja i globalny rozwój przedsiębiorstw z województwa oraz zbudowanie globalnej sieci relacji gospodarczych.
Jak mówił rzecznik urzędu marszałkowskiego Sławomir Gruszka, w ramach Global Silesia zaplanowano 56 wydarzeń o charakterze biznesowym w kraju i za granicą, a z programu skorzystać ma 236 przedsiębiorców.
Prezes partnera programu, Funduszu Górnośląskiego Krystian Stępień zasygnalizował, że w ramach zakładanego na trzy i pół roku przedsięwzięcia odbyły się już pierwsze misje gospodarcze, m.in. na Bliski Wschód czy do Izraela. Jak zaznaczył, misje te mają pomóc firmom z regionu w nawiązywaniu kontaktów, ale też służyć przyciągnięciu do województwa nowych technologii (z zapewnieniem wsparcia poprzez organizację zagranicznych misji przyjazdowych).
- To jest trzynaście misji gospodarczych, czemu będą towarzyszyły działania na rzecz internacjonalizacji firm - mówił dziennikarzom Stępień. Uściślił, że działaniem towarzyszącym Global Silesia ma być tworzenie "akademii internacjonalizacji" dla śląskich przedsiębiorców - spotkań edukacyjnych przygotowujących ich do inwestowania za granicą.
Prezes Funduszu zasygnalizował też, że w ciągu kilku miesięcy ruszyć ma pod tym kątem kolejny program Inter Silesia, zakładający m.in. tworzenie biur gospodarczych w wybranych krajach.
- W następnym projekcie, co jest bardzo istotne, mamy środki, żeby budować biura, gdzie będą zatrudnieni nasi ambasadorzy gospodarczy. Chcemy, aby takie biura powstały na Bliskim Wschodzie, na Dalekim Wschodzie - tam już są rozmowy prowadzone. Myślimy też o Dubaju, o Katarze, o Kuwejcie, o Armenii, Azerbejdżanie i Afryce - wymieniał Stępień.
Przedstawiony we wtorek jako ambasador gospodarczy woj. śląskiego szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Witold Bańka ocenił, że region znakomicie rozwija się pod kątem ekonomicznym i gospodarczym - i warto pomagać firmom z regionu w zagranicznej ekspansji.
- Ten bardzo ważny projekt z pokaźnym budżetem jest dodatkową szansą dla firm z naszego regionu na rozwinięcie skrzydeł, na rozszerzenie działalności poza granice Polski. Ale jest też elementem szerszej perspektywy - pokazywania Śląska i promocji Śląska - ocenił Bańka.
Jak dodał, współpracuje z zarządem woj. śląskiego nad przygotowaniem partnerstwa regionu z kanadyjską prowincją Quebec, gdzie siedzibę ma WADA. - To bardzo dobrze uprzemysłowiony i funkcjonujący gospodarczo region, a więc nie tylko współpraca o charakterze politycznym, ale też gospodarczym, ekonomicznym - zadeklarował Bańka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.