Kanał Gliwicki, ważna śródlądowa droga wodna o funkcji transportowej, przechodzi kompleksowe prace modernizacyjne, które obejmują m.in. śluzy Sławięcice i Nowa Wieś, w jego dolnym biegu – informują Wody Polskie. Pod koniec 2019 r. oddano do użytku gruntownie wyremontowane komory północne obu śluz. Aktualnie modernizowane są komory południowe. Dzięki temu, w najbliższym sezonie nawigacyjnym jednostki będą mogły się przeprawiać w zmodernizowanych komorach śluz.
Zaawansowanie realizacji projektu szacuje się na 62 proc. W jego ramach będą wyburzone, a następnie zrekonstruowane betony na tzw. głowach górnych i dolnych oraz naprawione zostanie dno komory. Stalowe konstrukcje zostaną zabezpieczone antykorozyjnie, a komora otrzyma nowe wrota o wadze 360 t.
Wyremontowane zostaną też awanporty, w których m.in. powstaną nowe pomosty oraz punkty poboru wody i prądu dla jednostek korzystających z Kanału Gliwickiego. Remont przejdą też budynki sterowni, zarówno w części podziemnej, jak i nadziemnej oraz urządzenia mechaniczne i elektryczne napędowe wrót. Kompleksowe prace zostaną wykonane w budynkach maszynowni.
Po zakończeniu modernizacji nastąpi wymiana oświetlenia obiektów na nowe energooszczędne lampy LED. W czasie modernizacji powstanie nowy kanał obiegowy, możliwe będzie śluzowanie oszczędnościowe. W projekcie znalazły się też nowe budynki socjalne, z których korzysta już obsługa śluz, drogi i nawierzchnie na terenie obiektów.
Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem i w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, ponieważ infrastruktura służąca śluzowaniu na Kanale Gliwickim, na obszarze województwa opolskiego jest wpisana do rejestru zabytków.
Harmonogram robót ustalono w taki sposób, aby zachować ciągłość żeglugi na Kanale i umożliwić śluzowanie jednostek pływających z wykorzystaniem czynnej, zmodernizowanej komory, podczas remontu drugiej. Takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ wszystkie śluzy są bliźniacze – posiadają dwie komory (północną i południową) o takich samach parametrach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.