Koniec z narzekaniem na deszcz? Deszczowy generator prądu może być idealnym rozwiązaniem dla krajów z małą ilością słońca.
Zespół badawczy kierowany przez naukowców z City University of Hong Kong (CityU) opracował niedawno nową formę generatora kropelkowego energii elektrycznej (DEG). Generator ma strukturę przypominającą tranzystor polowy (FET), która pozwala na wysoką wydajność konwersji energii, a jego chwilowa gęstość mocy jest zwiększana tysiące razy w porównaniu do jej odpowiedników bez struktury podobnej do FET. To przełomowe osiągnięcie może pomóc w przyspieszeniu badań naukowych nad wytwarzaniem energii z deszczu i przezwyciężeniem kryzysu energetycznego.
Odkrycia chińskich naukowców zostały opublikowane w najnowszym numerze prestiżowego czasopisma naukowego Nature pod tytułem „Generator kropelkowy energii elektrycznej o wysokiej gęstości mocy chwilowej”.
- Nasze badania pokazują, że kropla 100 mikrolitrów [1 mikrolitr = milionowa część litra] wody uwolnionej z wysokości 15 cm może wytworzyć napięcie ponad 140 V, a wytworzona moc może oświetlić 100 małych lamp LED - powiedział Profesor Wang Zuankai z Wydziału Inżynierii Mechanicznej CityU.
Profesor Wang powiedział, że ma nadzieję, że wyniki tych badań pomogą pozyskać energię wody w odpowiedzi na globalny problem niedoboru energii odnawialnej. Uważa, że w dłuższej perspektywie nowy projekt można zastosować i zainstalować na różnych powierzchniach, na których ciecz ma kontakt z ciałem stałym, aby w pełni wykorzystać energię kinetyczną niskiej częstotliwości w wodzie. Rozwiązanie można z powodzeniem zastosować na powierzchni kadłuba statku aż po powierzchnię parasoli, a nawet w butelkach z wodą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.