Magistrala Węglowa, czyli linia kolejowa nr 131 łącząca Chorzów Batory z Tczewem, przechodzi remont. Jego celem jest podniesienie prędkości dla składów towarowych i pasażerskich. Przy tej okazji jednak nie zostaną zmienione nazwy stacji, przystanków czy posterunków, które mogą wprowadzać w błąd co do ich położenia. Nie zmieni się także nazwa posterunku koło Tarnowskich Gór, którego nazwa jest identyczna z inną stacją na Roztoczu.
Wprawdzie Magistrala Węglowa ma zasadnicze znaczenie dla wywozu węgla z Górnego Śląska ku portom w Gdyni i Gdańsku, jednak odbywa się na niej także ruch pasażerski, sezonowy lub całoroczny. Na tej trasie znajdują się przystanki kolejowe, których nazwy nie odpowiadają faktycznemu położeniu. I tak np. przystanek Działoszyn leży w miejscowości Trębaczew, Szadek - w Szadkowicach-Ogrodzimiu, a Dąbie nad Nerem - w miejscowości Wiesiołów. Jest także Brzoza Bydgoska we wsi Brzoza.
W niedalekiej przeszłości zarządca sieci kolejowej, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe SA, przeprowadził kilka zmian nazw przystanków, dostosowując je do faktycznego położenia. I tak 15 grudnia 2019 r. dotychczasowe Daleszewo Gryfińskie stało się Daleszewem, a Leonów zamienił się w Nową Suchą. Wcześniej też Przylep - przemianowano na Zieloną Górę Przylep. Okazuje się, że nie możemy się spodziewać podobnego posunięcia odnośnie wymienionych wcześniej stacji i przystanków na Magistrali Węglowej.
- PKP Polskie Linie Kolejowe SA nie planują w najbliższym czasie zmiany nazw wymienionych przystanków. W ostatnich latach nie otrzymaliśmy żadnych wniosków dotyczących zmian nazw od podmiotów zewnętrznych dotyczących podanych lokalizacji. Zmiany nazw przystanków i stacji z inicjatywy PLK wprowadzane są m.in. przy okazji prowadzonych inwestycji. W sytuacji chęci zmiany nazwy, niezbędna jest opinia władz danej gminy - poinformowała nas Magdalena Janus z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Niezmieniona też ma być nazwa posterunku kolejowego Zwierzyniec, położonego między Miasteczkiem Śląskim a Kaletami, chociaż taką samą nazwę nosi przystanek na Roztoczu na linii nr 69. Zdaniem PKP PLK posterunek Zwierzyniec nie jest stacją pasażerską, wiec nie dubluje się z nazwą roztoczańskiej stacji pasażerskiej.
Na polskiej sieci kolejowej jest jeszcze sporo innych przykładów nazw stacji, które nie są zgodne z ich geograficznym położeniem. Na innej ważnej dla przewozu węgla trasie, czyli Magistrali Nadodrzańskiej, we wsi Nowe Czarnowo znajduje się stacja Dolna Odra. Na trasie z Katowic do Kielc w Uniejowie-Rędzinach funkcjonuje stacja o nazwie Tunel, a w Gołaczewach - przystanek Chrząstowice Olkuskie.
Zmiany w nazewnictwie kolejowym zajdą tymczasem w dwóch innych przypadkach. Dotyczą one dwóch miast wojewódzkich.
- Wraz z marcową korektą rozkładu jazdy nie planujemy zmiany nazw stacji i przystanków, jednak nastąpi to w związku z czerwcową zmianą rozkładu jazdy. Wówczas swoje nazwy zmienią: stacja Lublinek na Łódź Lublinek oraz Gutkowo na Olsztyn Gutkowo. Przyczyną tych decyzji jest fakt, że stacja pasażerska Lublinek położona jest w granicach administracyjnych miasta Łódź w części o nazwie Lublinek, a stacja Gutkowo położona jest w granicach administracyjnych miasta Olsztyn w części o nazwie Gutkowo. Nowa nazwa ułatwia podróże, gdyż jest lepiej związana z obszarem, na którym się znajduje - stwierdza Magdalena Janus.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.