W tym roku już po raz drugi ekspert z chorzowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie w ramach „Okienka górniczego” odpowiadał na pytania związane z emeryturami górniczymi. I tym razem najczęściej pojawiały się wątpliwości związane ze sposobem ustalania prawa do górniczej emerytury oraz jej naliczania w wymiarze półtorakrotnym.
Warto zatem przypomnieć, że przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej pracownikom zatrudnionym pod ziemią oraz w kopalniach siarki lub węgla brunatnego zalicza się w wymiarze półtorakrotnym następujące okresy pracy na obszarze państwa polskiego: w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych, przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących i transportujących w przodkach oraz przy głębieniu szybów i robotach szybowych; w drużynach ratowniczych. Okresy pracy w drużynach ratowniczych zalicza się w wymiarze półtorakrotnym również tym pracownikom dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń, którzy pracują przez co najmniej połowę dniówek roboczych w miesiącu pod ziemią, w kopalniach siarki lub w kopalniach węgla brunatnego.
Pracownikom dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń, w wymiarze półtorakrotnym podlegają zaliczeniu okresy pracy w charakterze czynnych ratowników zatrudnionych na stanowiskach: kierownik robót górniczych, kierownik robót pomocniczych, główny mechanik, główny elektryk, kierownik wentylacji, odmetanowania, do spraw wyrzutów gazów i skał, do spraw tąpań, nadsztygar i sztygar objazdowy: górniczy, mechaniczny, elektryczny, energetyczny, automatyki, hydrauliki, łączności, wentylacji, odmetanowania, strzałowy, szybowy, likwidacji, podsadzki, przewozu dołowego, profilaktyki pożarowej, wierceń, do spraw tąpań, do spraw wyrzutów gazów i skał, do spraw montażu i zbrojeń, do spraw obudowy i kierowania stropem, sztygar oddziałowy, sztygar zmianowy, nadgórnik i dozorca oddziału: wydobywczego, robót przygotowawczych, odwodnieniowych, przewozu dołowego, podsadzki, urządzeń maszynowych, urządzeń elektrycznych, automatyki, hydrauliki, łączności, urządzeń wydobywczych, urządzeń wyciągowych i szybowych, pyłowego, likwidacji, wentylacji, odmetanowania, wierceń, szybowego, do spraw tąpań, do spraw wyrzutów gazów i skał, do spraw montażu i zbrojeń, do spraw obudowy i kierowania stropem, a także technik strzałowy, pożarowy i instruktor strzałowy.
– Czy przy ustalaniu prawa do emerytury muszę przedstawić dodatkowe zaświadczenia o okresach pracy pod ziemią (dniówek) zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym do stażu pracy? – zapytał jeden z zainteresowanych.
Otóż zaliczeniu w wymiarze półtorakrotnym podlegają prace wykonywane przez pracowników, m.in. w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku, oraz przy innych pracach przodkowych. Zakład górniczy prowadzi ewidencję dniówek przodkowych w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika. Praca na wymienionych stanowiskach jest pracą wykonywaną na stanowiskach dozoru ruchu pod ziemią. Osoby dozoru ruchu nadzorują pracę podległych pracowników, na przykład w oddziałach wydobywczych. Tak jak to wynika z zapisu art. 50d ustawy emerytalnej, praca na stanowiskach dozoru ruchu podlega zaliczeniu w wymiarze półtorakrotnym, o ile jest wykonywana równocześnie z pracą w drużynie ratowniczej. Okres pracy w drużynie ratowniczej potwierdza w zaświadczeniu pracy kopalniana stacja ratownictwa górniczego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Do hajer 2020 zescie przywitali ale z 2.00 promila
Hehe co za kabaret , w karku łamie jak hajer siada przy gorncku po szychcie i czyta te głupotę niektórych którą napędza zawiść . Gregor zapraszam do ratownictwa , już nie jedni mądrowali a pod bazaltem się zgięli. A może trzeba Cię zaprosić na szychte sylwestrowa, jak że miło przywitać 2020 z dwusetną na garbie na kolanach ze ściany. A wszystkim radzę najpierw spojrzeć na swoją odgrywana rolę w górnictwie zanim będziecie wygarnia ratownikom dniówki 1.8 , tak choćby oni je tylko mieli. Pozdrawiam
Do gregor- jak tak tobie żal tyłek ściska, jeśli chodzi o kasę to zatrudnij się w ratownictwie... widać człowieku, że nie masz pojęcia o pewnych rzeczach, a głupio z zawiścią się wypowiadasz, żal mi Ciebie...
lebry nawet na akcjach Śpia przy wyzszym dozorze
Dlaczego jest ogranicznik do 540 ,a ponadto np 600 miesiecy jest liczone po przeliczniku 1.3 czyli te 60 miesiecy skoro praca wykonywana jest w przodku bezposrednio przy wydobyciu wegla ,tak jest tylko w polsce ,
Zabrac ratownikom 1,8 dnowki takie powinny byc tylko w czasie akcji a i dostaja jubilata co 3 lata hahha to jest życie
Tam chyba jest pomyłka bo chodzi im o przelicznik 1,8
Za ratowników powinna wziasc sie prokuratura. Zwlaszcza za tych którzy obsługują wydawki aparatów a maja odbite dyskietki na zjazd.
Lenie każdy o tym wie nic nie robiom ale nic im nie grozi bo wyźszy dozór to ratownicy
Krwiodawstwo..wojsko.?????.