- Budowa nowej elektrociepłowni w Olsztynie rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia - poinformowały w piątek władze Olsztyna na konferencji prasowej. Podano też, że Komisja Europejska dofinansuje projekt kwotą 40 mln euro.
Komisja Europejska zdecydowała o dofinansowaniu budowy elektrociepłowni w Olsztynie kwotą 40 mln euro. Inwestycja powstanie w ciągu 36 miesięcy, a jej realizacja rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia przy ul. Lubelskiej.
- Jak stwierdzono w komunikacie KE nasz projekt to dobry przykład stosowania zasady, którą kierujemy się w polityce spójności UE: "myśl globalnie, działaj lokalnie". Nic dodać, nic ująć! Jesteśmy na najlepszej ścieżce, żeby wiosną ruszyć z budową - poinformował w mediach społecznościowych prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
W pierwszej kolejności zostanie zbudowana kotłownia gazowo-olejowa. Jej budowa ma trwać 18 miesięcy. Główna część ciepłowni, na paliwo alternatywne pozyskiwane z wysokokalorycznych odpadów, które nie mogą być składowane na wysypiskach, ma zostać zrealizowana w ciągu 36 miesięcy.
Budowa nowej elektrociepłowni w Olsztynie stała się konieczna po tym, gdy w 2010 roku koncern Michelin wypowiedział umowę na dostarczanie ciepła dla mieszkańców Olsztyna. Początkowo miało się to stać w 2015 roku. Po negocjacjach z władzami Olsztyna uzgodniono, że nastąpi to nie wcześniej niż w 2020 r.
Władze Olsztyna podkreślają, że nowa elektrociepłownia nie tylko zabezpieczy miasto w ogrzewanie i ciepłą wodę, ale także "domknie system gospodarki odpadami komunalnymi w całym regionie". W nowej elektrociepłowni zdecydowanie mają być ograniczone emisje do atmosfery: pyłów, gazów cieplarnianych i trujących związków, a zużycie węgla ma być zredukowane z obecnych 98 proc. do ok. 36 proc. Paliwo alternatywne pochodzące z przetworzonych odpadów komunalnych ma stanowić w nowej elektrociepłowni 30 proc. wsadu do kotła. Kolejnych 30 proc. będą stanowiły OZE, a 4 proc. to gaz.
Nową elektrociepłownię zbuduje dla Olsztyna firma "Dobra Energia dla Olsztyna", a cała inwestycja ma kosztować 3,5 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.