- Chcemy uprościć rządowy program Czyste Powietrze i przenieść do niego część doświadczeń innego programu: Mój Prąd - zapowiedział w piątek, 31 stycznia br. w Katowicach minister klimatu Janusz Kurtyka. Jako przykład podał kwestionariusze wniosków w postaci elektronicznej.
Czyste Powietrze to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. ogólnopolski program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z szacunkowo ok. 3 mln jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowobudowanych. Realizacja programu jest zaplanowana na lata 2018-2029, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.
Pierwszy rok realizacji programu wykazał jednak - m.in. zdaniem organizacji ekologicznych - nieefektywność jego konstrukcji. Wynika to ze skomplikowanych procedur wnioskowania o dotacje oraz z niewydolnej sieci dystrybucji pomocy, co skutkuje oceną wniosków przeciągającą się nieraz przez wiele miesięcy.
Minister klimatu był pytany m.in. o tę kwestię po zakończeniu piątkowych obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Jak zaznaczył, wraz z objęciem przezeń urzędu dwa i pół miesiąca temu, zlecił inwentaryzację rządowych programów wsparcia w tym zakresie, polecając podległym mu służbom wypracowanie rozwiązań, które uprościłyby je i uczyniły przyjaźniejszymi dla użytkowników.
- Chciałbym, żeby ten program Czyste Powietrze w maksymalnym stopniu odpowiadał na potrzeby zwykłych ludzi, aby był skonstruowany również w taki sposób, by wykorzystywał doświadczenia innego programu: Mój Prąd, w którym wnioski można wypełniać na bardzo prostym kwestionariuszu w wersji elektronicznej. Chciałbym, aby to się zadziało jak najszybciej, żeby to działanie po naszej stronie w walce ze smogiem było jak najskuteczniejsze- zadeklarował w Katowicach Kurtyka.
Przypomniał, że w ciągu poprzedniego roku moc zainstalowana w fotowoltaice - w znacznej mierze dzięki Mojemu Prądowi - wzrosła o 175 proc.: z 490 MW do 1299 MW.
Ocenił, że debata z partnerami społecznymi na forum katowickiej WRDS potwierdziła wolę m.in. szerokiej współpracy przy uproszczeniu tego programu i uczynienia go bardziej przyjaznym, ale również włączenia być może nowych, bardziej nowoczesnych rozwiązań, które pozwalałyby skorzystać z rozwoju technologicznego.
Uczestniczący w piątkowej WRDS wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda wskazał, że w trakcie tego spotkania rozmawiano m.in. o różnych elementach wsparcia zmiany systemów ogrzewania budynków jednorodzinnych, tak aby np. procedury wsparcia przy wykorzystaniu gazu mogły przebiegać szybciej.
Nawiązał w ten sposób do podpisania w czwartek przez koordynujący Czyste Powietrze Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i PGNiG umowy o współpracy przy wsparciu Czystego Powietrza, która ma usprawnić proces przyznawania dofinansowania na wymianę ogrzewania na gazowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.