Perspektywa dojścia do neutralności klimatycznej oraz propozycje modyfikacji rządowego programu Czyste Powietrze, w ramach którego m.in. likwidowane są nieekologiczne źródła energii, będą głównymi tematami piątkowych, 31 stycznia, obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach.
Rada skupia przedstawicieli pracowników, pracodawców oraz administracji rządowej i samorządowej. W piątek śląska WRDS zbierze się po raz pierwszy w tym roku, podejmując temat od dawana zgłaszany przez przedstawicieli różnych środowisk w regionie.
Jak podał katowicki Urząd Marszałkowski, udział w piątkowych obradach zapowiedzieli m.in. minister klimatu Michał Kurtyka, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny oraz wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda, odpowiedzialny w tym resorcie za sprawy górnictwa. Będą też przedstawiciele inspekcji ochrony środowiska oraz instytutów badawczych, wyspecjalizowanych w dziedzinie ekologii.
Na konieczność debaty dotyczącej neutralności klimatycznej oraz efektywności programu Czyste Powietrze zwracała w ubiegłym roku uwagę śląsko-dąbrowska Solidarność, również reprezentowana w WRDS. Związkowcy postulują m.in., by w programie znalazły się dotacje do przyłączeń domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych oraz dofinansowanie zakupu elektrofiltrów kominowych. Proponują też usunięcie zapisów "dyskryminujących" nowoczesne kotły węglowe.
Przedstawiciele Solidarności należeli do inicjatorów podjęcia przez WRDS tematyki tzw. niskiej emisji, będącej główną przyczyną smogu. Przedstawiciele Rady zgodzili się, że konieczność walki ze smogiem i niską emisją to jedno z najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed woj. śląskim. Jednym ze sposobów może być wsparcie rozwoju ciepła systemowego.
W ubiegłorocznym projekcie stanowiska WRDS wskazano m.in., że woj. śląskie, ze względu na gęstość zaludnienia i rozbudowaną infrastrukturę, jest najlepszym miejscem do lokowania inwestycji w zakresie rozwoju ciepła sieciowego oraz kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej. Przyspieszenie działań w tym obszarze jest jednocześnie głównym zadaniem powołanego w marcu ub.r. przez ówczesne Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju międzyresortowego zespołu ds. kogeneracji i integracji systemów ciepłowniczych na Śląsku.
Strona społeczna proponowała również, by WRDS zawnioskowała o usunięcie z programu "zapisów dyskryminujących nowoczesne kotły węglowe w ogrzewnictwie indywidualnym". Według przedstawicieli pracowników, w obecnym kształcie programu utrudniona jest możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu kotła węglowego piątej generacji w sytuacji, gdy istnieje możliwość podpięcia do sieci gazowej. Inny postulat dotyczy umożliwienia dofinansowywania zakupów elektrofiltrów kominowych, "jako wielokrotnie tańszej alternatywy dla wymiany całej instalacji grzewczej w ogrzewnictwie indywidualnym".
W ramach uruchomionego we wrześniu 2018 r. rządowego programu Czyste Powietrze można uzyskać dotacje, pożyczki na termomodernizację domów jednorodzinnych czy wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne.
W tym roku przewodnictwo w śląskiej WRDS przejmuje strona pracowników - pracom Rady będzie przewodniczył jej wiceprzewodniczący Wacław Czerkawski, szef Rady OPZZ Woj. Śląskiego. W ubiegłym roku WRDS w Katowicach działała pod przewodnictwem strony rządowej, a jej pracami kierował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.