Negocjacje polityki spójności, przygotowanie założeń Umowy Partnerstwa oraz realizacja celów klimatycznych Unii Europejskiej były głównymi tematami poniedziałkowego spotkania minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z unijną komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferreirą.
Minister i komisarz spotkały się w Katowicach, gdzie obie uczestniczyły w konferencji pt. W kierunku zielonej gospodarki. Poprzedziło ją m.in. spotkanie inaugurujące unijny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma wspierać regiony szczególnie narażone na negatywne skutki transformacji klimatycznej.
Minister Jarosińska-Jedynak poinformowała, że resort funduszy i polityki regionalnej prowadzi intensywne prace nad przygotowaniem dokumentów do nowej perspektywy finansowej UE.
- Kluczowym dokumentem strategicznym na poziomie krajowym wykorzystania Funduszy Europejskich jest Umowa Partnerstwa. Przygotowanie założeń Umowy Partnerstwa poprzedziły szerokie konsultacje społeczne oraz intensywny nieformalny dialog z Komisją Europejską - zaznaczyła minister, cytowana w komunikacie prasowym swojego resortu.
Minister podziękowała unijnej komisarz za dostrzeżenie trudniejszej pozycji wyjściowej biedniejszych państw oraz tych z wysokim odsetkiem zatrudnionych w przemyśle związanym z emisją CO2.
- Doceniamy przygotowaną przez Komisję Europejską propozycję wsparcia regionów, które muszą ponieść ogromne koszty społeczno-gospodarcze, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną - zapewniła.
Spotkanie inaugurujące Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, w konferencji uczestniczyli m.in. samorządowcy i inni potencjalni beneficjenci tego mechanizmu, było jego pierwszą w krajach UE prezentacją. Minister funduszy i polityki regionalnej oceniła, że propozycja Komisji Europejskiej w tym zakresie oznacza nowe możliwości i może być szansą dla regionów węglowych.
- Polska będzie prawdopodobnie największym beneficjentem Funduszu. Otrzymamy ok. 2 mld euro, czyli ok. 27 proc. z całego budżetu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ta kwota to oczywiście kropla w morzu potrzeb, zarówno tych polskich regionów węglowych, które dopiero rozpoczną swoją transformację, jak i tych powęglowych, które już ją rozpoczęły i wciąż borykają się z jej negatywnymi skutkami - mówiła Jarosińska-Jedynak.
Minister podkreśliła, że polski rząd dąży i podejmuje działania, które mają na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej.
- Do neutralności klimatycznej chcemy dojść w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, z uwzględnieniem krajowych warunków społecznych i gospodarczych - zadeklarowała, przypominając, iż jako strona Porozumienia Paryskiego Polska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w drugiej połowie XXI w.
Podczas wizyty na Śląsku minister Jarosińska-Jedynak wraz z komisarz Ferreirą odwiedziły kopalnię w Bytomiu. Komisarz Ferreira podkreśliła podczas katowickiej konferencji, że konieczność "zielonej transformacji" nie jest problemem Śląska czy Polski, ale wspólnym problemem całej Unii - stąd stworzenie mechanizmów łagodzących skutki przekształceń związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.