Po wyjściu z kopalni turyści będą mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji na powierzchni. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, będące gospodarzem Sztolni Królowa Luiza, planuje z końcem tego roku oddać do użytku teren przy szybie Carnall. Aktualnie trwają tam prace.
Zabrzańskie muzeum podsumowało też miniony rok. W 2019 r. trasę wodną, turystyczną i rodzinną w Sztolni Królowa Luiza zwiedziło łącznie ponad 90 tys. osób. Więcej niż jedna trzecia z tego grona, bo prawie 32 tys., zdecydowało się na przepłynięcie trasy wodnej pod miastem. Taka możliwość istnieje od połowy września 2018 r.
- Wśród odwiedzających Sztolnię Królowa Luiza były osoby znane ze świata kultury, sportu, rozrywki, polityki i biznesu - informuje Maja Girycka z Działu Promocji i Zarządzania Ruchem Turystycznym. - W naszych progach gościli m.in. popularyzator nauki Tomasz Rożek, komisje senackie, delegacje z Indii i delegacje z Kraju Basków.
Na terenie przysztolniowym gościła też Anita Głowińska, autorka dosyć poczytnych w ostatnich latach książek dla przedszkolaków o przygodach Kicia Koci.
- Anita Głowińska spotkała się ze swoimi małymi czytelnikami w Parku 12C należącym do sztolni w ramach projektu realizowanego wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Zabrzu "Pociąg do książek" - wyjaśnia Maja Girycka.
Lista osobistości goszczących w obiektach naziemnych i podziemnych podległych zabrzańskiemu muzeum jest naturalnie dłuższa. Byli tam m.in. goście z kopalni Begny w Walonii, konkursu Miss Śląska i Miss Polski czy też delegacje z jednostek muzealnych z różnych stron Polski. Jeszcze w tym roku oferta kulturalna ma być rozszerzona.
- Pod koniec 2020 r. zamierzamy udostępnić dla ruchu turystycznego Wieżę ciśnień oraz strefę naziemną przy szybie Carnall, gdzie obecnie toczą się prace rewitalizacyjne - zapowiada Maja Girycka.
Szyb Carnall powstał w 1854 r. W czasach Polski Ludowej nosił nazwę Zabrze II i pełnił funkcję szybu zjazdowego. Po likwidacji kopalni została zasypany. Odkopano go od czerwca do października 2009 r. do głębokości kilkudziesięciu metrów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.