Uroczystości barbórkowe na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej należą już do tradycji. Ubiegłoroczne były wyjątkowe. Uczelnia bowiem, jako jedyna na Śląsku, znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych w kraju, otrzymując status badawczej.
Wydarzeniem inaugurującym obchody uczelnianej Barbórki była kolejna edycja dorocznej konferencji „Górnictwo zrównoważonego rozwoju”. Jej celem jest prezentacja osiągnięć środowisk naukowych i przemysłowych w dziedzinie górnictwa, oraz rozwijanie i wzmacnianie współpracy pomiędzy ośrodkami badawczymi. Czynny udział w konferencji wzięli m.in. przedstawiciele spółek węglowych. Piotr Bojarski, wówczas wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej, wygłosił wykład poświęcony polskiemu węglowi w gospodarce. Głos zabrał również Artur Dyczko, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który mówił o strategii Grupy Kapitałowej JSW, jako przykładzie odważnej wizji funkcjonowania przedsiębiorstwa surowcowego w warunkach zmieniającego się rynku. Jerzy Kicki z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN nakreślił sytuację górnictwa wobec surowcowych wyzwań przyszłości. Włodzimierz Mosór, Jerzy Picur oraz Piotr Wojtacha z Wyższego Urzędu Górniczego podjęli temat archiwizacji dokumentacji mierniczo-geologicznej zlikwidowanych zakładów górniczych, a Jacek Korski z katowickiego Famuru omówił projekt Amasra East. Ponadto Bernard Krakowczyk, Andrzej Tor, Wojciech Zasadni i Leszek Żyrek z Becker-Warkop opowiedzieli o nowoczesnych systemach transportu.
Debatę poprowadził dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej prof. Franciszek Plewa. Patronat honorowy nad wydarzeniem przyjął dr inż. Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Powtórna immatrykulacja
Kolejnym wydarzeniem barbórkowych uroczystości była powtórna immatrykulacja absolwentów wydziału, po 50 latach od rozpoczęcia studiów. W ramach uroczystości, poprowadzonej przez dziekana Wydziału, prof. Franciszka Plewę, absolwenci złożyli ślubowanie i otrzymali pamiątkowe indeksy. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. dr hab. inż. Wojciech Szkliniarz. Okolicznościowy wykład pt. „Innowacyjne technologie pomiarowe w geodezji – czy to już codzienność?” wygłosiła dr hab. inż. Violetta Sokoła-Szewioła, prof. PŚ.
Główne uroczystości barbórkowe miały miejsce 29 listopada 2019 r. W kościele św. Michała Archanioła odprawiona została msza św. w intencji studentów, absolwentów i pracowników Wydziału. Przewodniczył jej ks. bp Jan Kopiec. Poświęcony został też nowy sztandar, który powstał w związku ze zmianą nazwy Wydziału w lipcu 2019 r.
Tego samego dnia po południu w auli głównej Wydziału rozpoczęła się uroczysta akademia barbórkowa. Swą obecnością zaszczycili ją licznie zaproszeni goście z JM rektorem prof. Arkadiuszem Mężykiem, parlamentarzystami, przedstawicielami nauki i przemysłu, pracownikami Wydziału oraz studentami. Akademię prowadził dziekan Wydziału prof. Franciszek Plewa.
W swoim wystąpieniu podkreślił, że dużą popularnością cieszą się studia na specjalnościach Inżynieria Bezpieczeństwa oraz Automatyka i Informatyka Przemysłowa, po których ukończeniu absolwent gotowy jest do podjęcia pracy praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Dzięki tym zmianom, po latach stagnacji, rośnie liczba studentów rozpoczynających naukę na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Szeroka oferta kształcenia
Również oferta kierunku górnictwo i geologia, kierowana dziś do maturzystów, nie ogranicza się jedynie do górnictwa węgla kamiennego, ale obejmuje takie specjalności, jak geodezja górnicza, górnictwo odkrywkowe i inne, umożliwiające absolwentom zatrudnienie praktycznie na terenie całego kraju. Zapotrzebowanie na surowce mineralne na świecie rośnie, a ich poszukiwanie, wydobycie i zagospodarowanie nie będzie możliwe bez wykształconej kadry inżynierów.
- Zatrudnienie geologów, w tym geotechników, w okresie od 2019 r. do 2026 r. wzrosło według szacunków o 14 proc. i rośnie szybciej niż średnia dla wszystkich zawodów. Zapotrzebowanie na energię, ochronę środowiska i odpowiedzialne gospodarowanie gruntami oraz zasobami ma w przyszłości zwiększyć popyt na specjalistów geologów – tłumaczył prof. Franciszek Plewa.
Przypomniał, że w 2020 r. Wydział będzie obchodził swoje 70-lecie. Jubileusz ten zbiega się z obchodami 75-lecia Politechniki Śląskiej.
- Czekają nas równocześnie wielkie wyzwania, wynikające m.in. z faktu uzyskania przez Politechnikę Śląską, w pierwszym konkursie w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, statusu uczelni badawczej. Jest to ogromny sukces naszej uczelni, gdyż Politechnika Śląska znalazła się w gronie wybranych 10 uczelni w skali kraju. Jest równocześnie jedyną uczelnią badawczą w województwie śląskim. Wyróżnienie to, oprócz ogromnego prestiżu, wiąże się ze zwiększoną subwencją środków finansowych, przeznaczonych na badania naukowe – podkreślił prof. Franciszek Plewa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.