Związkowcy i górnicy oskarżają zarząd Polskiej Grupy Górniczej o to, że spółka podjęła działania zmierzające do „przyspieszonej” likwidacji kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej. Ich zdaniem działania te polegają na wstrzymaniu rozpoczętych wcześniej robót przygotowawczych.
Przedstawiciele górniczej spółki przekazali, że obecnie trwają analizy odnośnie „modelu funkcjonowania” ruchu Pokój w ramach kopalni zespolonej Ruda.
W sprawie przyszłości ruchu Pokój (zakład jest częścią kopalni Ruda) związkowcy ze wszystkich organizacji w tym zakładzie wydali specjalne oświadczenie. W piśmie stanowczo sprzeciwili się działaniom, które - ich zdaniem - zmierzają do likwidacji zakładu. Równocześnie wezwali zarząd PGG oraz dyrekcję kopalni do odblokowania robót inwestycyjnych. Jeśli tak się nie stanie, to ostrzegli przed „ostrą odpowiedzią” załogi oraz skierowaniem zawiadomienia do odpowiednich służb.
W oświadczeniu związkowców można przeczytać: „Na ruchu Pokój wstrzymano w ostatnim czasie dalsze roboty inwestycyjne, pomimo rozcięcia ścian 154, 155 i 157. Zbrojenia tych ścian i przodki są zastopowane, co oznaczać może początek szybkiego końca kopalni. Wydaje się to tym bardziej niezrozumiałe ekonomicznie, że roboty inwestycyjne przerwano niejako w połowie, uprzednio wkładając w nie miliony złotych!
Nie jest żadną tajemnicą, że w Polskiej Grupie Górniczej coraz intensywniej pracuje się nad przygotowaniem kolejnych kopalń do likwidacji. Na pierwszy rzut ma pójść właśnie rudzka kopalnia Pokój. Nie będzie ona jednak ostatnią kopalnią, która ma podlegać przyśpieszonej likwidacji. Nie takie były ustalenia, nie takie były porozumienia! Złamanie umowy społecznej w PGG skutkować będzie konfliktem na niewyobrażalną dotąd skalę. Już teraz załogi górnicze widząc ewidentne zaniechania inwestycyjne, wykazują niepokój. Atmosfera z każdym dniem robi się coraz trudniejsza i wkrótce może być tak trudna do opanowania jak pożary w Australii”.
„Pokoju i spokoju na Pokoju nie będzie! Jeśli nie nastąpi powrót do działań inwestycyjnych i w dalszym ciągu czynione będą działania zmierzające do likwidacji kopalni, spotka się to z radykalną odpowiedzią. Zawiadomione o niegospodarności zostaną także wówczas odpowiednie organa Sprawę należy potraktować jako pilną i ważną, a niniejsze oświadczenie jako ostrzeżenie” – czytamy dalej w oświadczeniu.
We wtorek, 21 stycznia, w zakładzie odbyły się masówki informacyjne dla załogi.
- Informowaliśmy górników o sytuacji, w której znalazła się kopalnia. Jest to bowiem sytuacja skandaliczna i tragiczna. Na skutek, między innymi, nietrafionych inwestycji, niegospodarności, złego zarządzania czy niekompetentnych menedżerów chce się skrócić żywotność kopalni aż o 2 lata! W kopalni Pokój wstrzymano inwestycje i ściany, choć jeszcze w październiku zapewniano nas, że ściany te pójdą w ruch i będą sypać węgiel - powiedział Przemysław Skupin, przewodniczący WZZ Sierpień 80.
Związkowcy argumentują, że Pokój miał fedrować do końca 2022 r., a jeśli roboty inwestycyjne nie zostaną odblokowane, to kopalnia może zakończyć wydobycie już w tym roku.
We wtorek oświadczenie w sprawie ruchu Pokój opublikowała PGG
„W związku z ostatnimi informacjami dotyczącymi ruchu Pokój kopalni zespolonej Ruda, Polska Grupa Górnicza informuje, że ewentualne przemieszczenia pracowników ruchu Pokój będą realizowane w ramach kopalni zespolonej Ruda.
Wszyscy pracownicy spółki mają zapewnione zatrudnienie i nie ma żadnych planów dotyczących zwolnień. Obecnie trwają analizy dotyczące planów techniczno-ekonomicznych kopalni, mające na celu wypracowanie najbardziej optymalnego modelu jej funkcjonowania w ramach kopalni zespolonej Ruda” - napisano w oświadczeniu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.