UOKiK zgodził się na koncentrację polegającej na utworzeniu przez Grupę Azoty, Hyundai Engineering, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation oraz Grupę Lotos podmiotu prowadzącego działalność jako Grupa Azoty Polyolefins - podały Azoty w komunikacie.
"Zarząd spółki Grupa Azoty (...) informuje, że w dniu 21 stycznia 2020 roku powziął informację, iż Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na utworzeniu przez Emitenta, Hyundai Engineering Co., Ltd., Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation oraz spółkę Grupę Lotos SA wspólnego przedsiębiorcy, który będzie prowadził działalność pod firmą Grupa Azoty Polyolefins SA" - napisano w komunikacie.
Jak podano, zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na koncentrację stanowi jeden z warunków zawieszających porozumień wstępnych zawartych przez Azoty w grudniu 2019 r.
Spółka celowa Grupa Azoty Polyolefins realizuje projekt o nazwie Polimery Police, którego generalnym wykonawcą jest spółka Hyundai Engineering, będąca zarazem współudziałowcem w spółce celowej. Wartość całego projektu to 6,5 mld zł.
Polimery Police to największy projekt inwestycyjny w historii Grupy Azoty - instalacja produkcyjna, która ma wytwarzać 437 tys. t polipropylenu rocznie. Całkowity budżet projektu to 1,52 mld euro. Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji ma nastąpić w czwartym kwartale 2022 r. Na generalnego wykonawcę wybrano Hyundai Engineering z wynagrodzeniem 992,8 mln euro.
Głównymi obiektami kompleksu chemicznego Polimery Police będą instalacje do produkcji propylenu oraz polipropylenu. Obie instalacje zostały zaprojektowane na podstawie amerykańskich licencji. Instalacja ma też wytwarzać rocznie 17 tys. t wodoru, który będzie sprzedawany do zakładów chemicznych w Policach do produkcji amoniaku - dzięki temu spadnie w nich zużycie gazu ziemnego. Elementem instalacji będzie gazoport, zdolny przyjmować statki transportujące do 22 tys. t propylenu i etylenu. Będzie on mógł być także wykorzystywany do importu LPG.
Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.