Drogowa Trasa Średnicowa - Wschód przez Mysłowice, Sosnowiec i Jaworzno, nowe odcinki drogi nr 79 w Katowicach, Chorzowie i Bytomiu, rudzka Trasa N-S czy bytomska BeCeTka - to niektóre najbardziej potrzebne nowe drogi w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).
GZM to działający od 2018 r. ustawowy związek 41 samorządów, którego jednym z zadań jest - obok m.in. transportu publicznego i planowania przestrzennego - współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich.
Jak poinformowało we wtorek, 21 stycznia, biuro prasowe Metropolii, w kontekście tego zadania departament strategii i polityki przestrzennej GZM zamówił dwa opracowania. Jednym z nich jest "Koncepcja metropolitalnych powiązań drogowych na obszarze GZM".
Koncepcja powstała we współpracy z gminami członkowskimi GZM, które zgłaszały propozycje dróg (istniejących, planowanych lub projektowanych) istotnych dla powiązań ponadlokalnych. Jednym z efektów jest wykaz 10 priorytetowych odcinków, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności.
Znalazły się wśród nich: Drogowa Trasa Średnicowa - Wschód (Mysłowice, Sosnowiec i Jaworzno), nowe odcinki DK 79 (Katowice, Chorzów, Bytom), Trasa N-S (Ruda Śląska) czy Bytomska Centralna Trasa Północ-Południe - BeCeTka.
W wykazie umieszczono też: DTŚ Północ (Katowice, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Wojkowice), przedłużenie ul. Bocheńskiego w Katowicach (do DK81), projektowane połączenie S1 z Euroterminalem i DK94 w Sławkowie oraz połączenie trasy N-S i BeCeTki.
Ponadto w dokumencie znalazły się m.in. wykaz zarządców dróg (łącznie 50 podmiotów na obszarze GZM), informacje o systemach zarządzania ruchem ITS czy szacunkowe koszt budowy tras według klas technicznych i rocznego utrzymania dróg.
Drugim zamówionym opracowaniem jest "Badanie dobowych przepływów ruchu tranzytowego wraz z pomiarem natężenia dla wybranych dwóch odcinków/korytarzy dróg krajowych (S1, S11) - w relacjach z obszarem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii".
W ramach tego opracowania ustawiono kilkanaście punktów pomiarowych, które mierzyły natężenie ruchu na dwóch obszarach: drogi nr 1 w relacji GZM - Bielsko-Biała, a także drogi nr 11 w kierunku Poznania. Opracowanie zawiera wyniki tych badań i pomiarów, w tym m.in. informacje o dobowych potokach tranzytowych czy natężeniu ruchu.
Oba opracowania dostępne są na portalu: infogzm.metropoliagzm.pl, w zakładce: publikacje/opracowania GZM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.