W najbliższym czasie kurs EUR/PLN, podobnie jak rentowności krajowego długu skarbowego, powinien rosnąć ze względu na oczekiwane słabsze dane makroekonomiczne - oceniają ekonomiści.
- W najbliższym czasie spodziewamy się wzrostu kursu EUR/PLN, ze względu na możliwą realizację zysków po ostatnim umocnieniu złotego do euro. Przemawia za tym fakt, że poniedziałkowa sesja jest czwartą z rzędu, na której złoty się osłabia. W najbliższym czasie EUR/PLN może wzrosnąć w okolice 4,27 - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Banku Marcin Sulewski.
Sulewski ocenił, że wiele publikowanych w bieżącym tygodniu danych makro może okazać się poniżej konsensusu, zwłaszcza sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa, a dane te mogą wywoływać presję na osłabienie złotego.
We wtorek o godz. 10.00 GUS poda dane o produkcji budowlano-montażowej oraz o wynagrodzeniach i zatrudnieniu, w środę - dynamikę produkcji sprzedanej przemysłu oraz ceny w przemyśle, a w czwartek - dane o sprzedaży detalicznej.
Rynek długu
Podczas poniedziałkowych, 20 stycznia, notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności lekko wzrosły na całej długości krzywej.
- Przebicie lokalnych ekstremów w ubiegłym tygodniu wyznaczyło wzrostowy trend dla rentowności krajowych obligacji. W perspektywie kilku tygodniu spodziewamy się, że ten trend będzie kontynuowany, jednak słabe dane makroekonomiczne mogą go przejściowo spowolnić. Po wyjściu ponad poziom 2,35 proc. na krajowych 10-latkach kolejnym poziomem, na którym rentowności mogą się zatrzymać lub może dojść do ewentualnej korekty, jest przedział 2,40-2,45 proc. - powiedział Sulewski.
Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 1,825 proc., a niemieckich -0,219 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.