REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
18 stycznia 2020 08:00 Trybuna Górnicza : : autor: Kajetan Berezowski 2.5 tys. odsłon

Górnictwo: na spotkanie z ekspertem ZUS warto wybrać się z pełną dokumentacją swojego zatrudnienia

Pierwszą w 2020 r. konsultację w ramach Okienka górniczego poprowadziła Anita Opielka, specjalista z chorzowskiego Oddziału ZUS
fot: Kajetan Berezowski

W ciągu minionych osiemnastu miesięcy „Okienko górnicze” Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udzieliło porad ponad sześciuset interesantom. Górnicze emerytury to, jak przyznają specjaliści od ubezpieczeń, bardzo skomplikowana materia. Stąd wraz z nastaniem nowego roku wznawiają porady.

W poniedziałek, 13 stycznia, „Okienko górnicze” po raz pierwszy w 2020 r. otworzyło swe podwoje w chorzowskim Oddziale ZUS. Jeszcze przed godziną 14.00 przed drzwiami pokoju, w którym przyjmuje ekspert, ustawiła się spora kolejka interesantów. W ciągu trzech godzin porady otrzymało ponad dziesięć osób. Czego dotyczyły?

- Najczęściej ubezpieczeni mają wątpliwości co do sposobu obliczania należnych im świadczeń, nie są pewni, czy będą mieć prawo do emerytury górniczej, a jeśli tak, to kiedy je nabędą. Inni podjęli pracę w trakcie pobierania świadczenia i pytają, czy ZUS przeliczy im ponownie wysokość emerytury. Często też zgłaszane są problemy z przeliczaniem lat pracy np. w ratownictwie górniczym i samym jej dokumentowaniem – zwraca uwagę Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Bez względu na wiek
Warto zatem wiedzieć, że przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, w przypadku ubezpieczonych, którzy pracę górniczą wykonują pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, dokumentacją jest miesięczny wykaz dniówek lub zjazdów przepracowanych pod ziemią. Okresy pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy mogą być na ich wniosek rozliczane w okresach kwartalnych – wskazuje Wiesława Rokosz, naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych w chorzowskim ZUS.

Jeśli więc nadsztygar górniczy zatrudniony w kopalni węgla kamiennego wystąpi z wnioskiem o przyznanie emerytury górniczej bez względu na wiek i jako dowód wykonywania pracy pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy dołączy dodatkowo do wniosku miesięczny wykaz zjazdów pod ziemię, to ZUS rozliczy okresy pracy pod ziemią miesięcznie oraz kwartalnie i wybierze wariant korzystniejszy dla pracownika. Innymi słowy, jeżeli pracownik w styczniu 2012 r. wykonał 22 zjazdy pod ziemię, w lutym 21 oraz w marcu 21 – natomiast wymagana liczba dniówek roboczych w tych miesiącach wynosiła odpowiednio: 21 dni w styczniu, 21 dni w lutym i 22 dni w marcu – to w przypadku rozliczenia miesięcznego zaliczeniu podlegają: styczeń 2012 r. i luty 2012 r., natomiast marzec zostanie pominięty, gdyż w tym miesiącu pracownik nie wykonał wymaganej liczby 22 zjazdów. Ponieważ w I kwartale 2012 r. wymagana liczba dniówek roboczych wynosiła 64 (21 + 21 + 22) i taką liczbę zjazdów pod ziemię w tym kwartale pracownik wykonał (22 + 21 + 21), ZUS uwzględni kwartalne rozliczenie jako korzystniejsze. 

Praca równorzędna
Należy ponadto wiedzieć, co uważamy za pracę równorzędną z pracą górniczą.

Otóż jest to zatrudnienie na stanowiskach wymagających kwalifikacji inżyniera lub technika w zakresie górnictwa w urzędach górniczych, jeżeli zatrudnienie jest związane z wykonywaniem czynności inspekcyjno-technicznych w kopalniach, przedsiębiorstwach i innych podmiotach określonych w ustawie, pod warunkiem uprzedniego przepracowania w kopalniach, przedsiębiorstwach i innych podmiotach określonych w ustawie co najmniej 10 lat pod ziemią, na odkrywce w kopalniach siarki lub węgla brunatnego, a także w kopalniach otworowych siarki albo na stanowiskach dozoru lub kierownictwa ruchu, a także zatrudnienie przy innych pracach, nie dłuższe niż 5 lat, do których pracownicy wykonujący prace określone w ustawie przeszli w związku z likwidacją kopalni, zakładu górniczego lub przedsiębiorstwa.

- Każdy przypadek jest inny. Dlatego zachęcamy ubezpieczonych, aby przynosili z sobą do „Okienka górniczego” własną dokumentację. Tylko na jej podstawie jesteśmy w stanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi na wszelkie zgłoszone wątpliwości – podkreśla Beata Kopczyńska.

Kolejne porady w ramach „Okienka górniczego” odbędą się 3 lutego w Oddziale ZUS w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 45, w godz. od 14.00 do 17.00.

 

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Zwiększono wartość jednorazowych odpraw ze 120 tys. zł do 170 tys. zł
24 kwietnia 2025
31.9 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]