- Naszą władzą apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodnemu słudze bożemu Jerzemu Popiełuszce, prezbiterowi i męczennikowi, wytrwałemu i niestrudzonemu świadkowi Chrystusa, który zwyciężył zło dobrem aż do przelania krwi, przysługiwał tytuł błogosławionego - napisał papież Benedykt XVI w liście apostolskim, który w języku włoskim odczytał abp Amato.
List został także odczytany w języku polskim przez abp. Nycza. Zgodnie z postanowieniem papieża, święto błogosławionego ks. Popiełuszki będzie obchodzone corocznie 19 października, czyli w dniu jego śmierci.
Na uroczystości przybyli m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie: Sejmu Bronisław Komorowski i Senatu Bogdan Borusewicz, b. prezydent Lech Wałęsa, b. premier Tadeusz Mazowiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący PE Jerzy Buzek.
Uroczystości beatyfikacyjne ks. Popiełuszki
- Zgubna ideologia nie znosiła światła prawdy i sprawiedliwości. Dlatego ten bezbronny kapłan był śledzony, prześladowany, aresztowany, torturowany a ostatecznie brutalnie związany i, choć jeszcze żył, został wrzucony do wody. Jego oprawcy, którzy nie mieli najmniejszego szacunku dla życia, z pogardą odnosili się nawet do śmierci. Porzucili go, jak niektórzy porzucają martwe zwierzę. Jego ciało zostało odnalezione dopiero po dziesięciu dniach - podkreślił abp Amato.
- Co było powodem tak wielkiej zbrodni? Czy ks. Jerzy był może przestępcą, mordercą, a może terrorystą? Nic z tych rzeczy. ks. Popiełuszko był po prostu wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy, podobnie jak on, byli ciemiężeni i upokorzeni. Ale religia, Ewangelia, godność osoby ludzkiej, wolność nie były pojęciami zgodnymi z ideologią marksistowską - dodał.
Po mszy odbędzie się kilkugodzinna procesja z relikwiami ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej. Dwunastokilometrowa trasa wiedzie od pl. Piłsudskiego - Traktem Królewskim - do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na poszczególnych odcinkach relikwie i obraz beatyfikacyjny namalowany przez lubelskiego artystę Zbigniewa Kotyłło będą niesione przez przedstawicieli różnych środowisk oraz parafii.
Pielgrzymi z całej Polski
Wielu pielgrzymów przyjechało na mszę beatyfikacyjną ks. Jerzego Popiełuszki w nocy, z odległych od Warszawy miast i wsi. Z Katowic oprócz pocztów górniczych i tysięcy wiernych wyruszyła w sobotę górnicza pielgrzymka-sztafeta, która nad ranem dotarła do stolicy.
Podczas liturgii w czasie ofiarowania górnicy z ZG "Piekary" (związani z byłą kopalnią "Julian") wnieśli na ołtarz dar w postaci wyrzeźbionej z węgla figury patronki górników - św. Barbary.
Papież o beatyfikacji księdza Popiełuszki
- Jego ofiarna posługa i męczeństwo są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem - powiedział o ks. Jerzym Popiełuszce Benedykt XVI na zakończenie mszy w Nikozji na Cyprze.
Papież powiedział po polsku: - Serdeczne pozdrowienie kieruję do Kościoła w Polsce, który dziś raduje się wyniesieniem na ołtarze księdza Jerzego Popiełuszki. Jego ofiarna posługa i męczeństwo są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem. Niech jego przykład i wstawiennictwo budzi gorliwość kapłanów i rozpala miłość wiernych - dodał Benedykt XVI.
Czytaj też:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
co czary mają wspólnego z górnictwem ???