Msza rozpocznie się o godz. 11 i trwać będzie dwie godziny. Uroczystości przewodniczyć będzie abp Amato. Koncelebrować ją ma ok. 100 biskupów i 1600 kapłanów. Odczytany zostanie dokument Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu na ołtarze Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Zaproszone zostały najwyższe władze państwowe, przedstawiciele parlamentu, samorządu, władze miasta oraz liczni goście z kraju i zagranicy. Sektory dla wiernych będą otwarte od godz. 6 rano.
O godz. 11 - na rozpoczęcie uroczystości beatyfikacyjnych - uderzy dzwon ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Uruchomi go najbliższy przyjaciel ks. Jerzego i przewodniczący "Solidarności" Huty Warszawa Jacek Lipiński, który jest autorem szaty graficznej dzwonu.
Po mszy św. odbędzie się kilkugodzinna procesja z relikwiami ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej. Dwunastokilometrowa trasa wiedzie od pl. Piłsudskiego - Traktem Królewskim - do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na poszczególnych odcinkach relikwie i obraz beatyfikacyjny namalowany przez lubelskiego artystę Zbigniewa Kotyłło będą niesione przez przedstawicieli różnych środowisk oraz parafii.
Pierwszy odcinek prowadzić będzie bp Piotr Jarecki, drugi - bp Tadeusz Pikus, trzeci - ks. Maciej Zieliński, a czwarty - abp Kazimierz Nycz. Procesja dotrze na Pola Wilanowskie po godz. 18, gdzie zakończy się nabożeństwem przed Świątynią i wprowadzeniem relikwii do Panteonu Wielkich Polaków. W przyszłości relikwie będą umieszczone w jednej z czterech kaplic górnego kościoła - w kaplicy męczenników.
Niedzielne uroczystości poprzedzi sobotnie czuwanie młodzieży na Polach Wilanowskich przy Świątyni Opatrzności Bożej, w którym będzie uczestniczył m.in. abp Nycz, który skieruje słowo do uczestników. Jak podkreślał metropolita warszawski, ma być to forma dziękczynienia za beatyfikację ks. Jerzego. Od godz. 15 będzie przygotowane Miasteczko Telewizyjne i Radiowe. Zaplanowano także m.in. widowisko muzyczne z rekonstrukcją wydarzeń historycznych, poświęcone ks. Jerzemu Popiełuszce, z udziałem m.in. Eweliny Flinty, Darka Malejonka, Przemysława Gintrowskiego.
W rejonie placu będzie kilka punktów medycznych z lekarzami i ratownikami, a także łóżkami oraz kilkanaście karetek i 80 ratowników. Zabezpieczenie medyczne i ratownicze będzie zapewnione również na trasie procesji z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
W godz. 14-18 zamykane będą ulice na trasie procesji: Nowy Świat, Al. Ujazdowskie, Belwederska, Gagarina (jezdnia południowa), Czerniakowska (jezdnia zachodnia) od Gagarina, Powsińska, Wiertnicza, Przyczółkowa (jezdnia zachodnia) i Klimczoka. Procesja dotrze na Pola Wilanowskie po godz. 18, gdzie zakończy się nabożeństwem przed Świątynią.
W niedzielę część warszawskich ulic będzie wyłączona z ruchu, wyłączony będzie też ruch tramwajowy na ul. Marszałkowskiej. Do dyspozycji będą za to dodatkowe autobusy i tramwaje dowożące pielgrzymów w rejon uroczystości. Osoby niepełnosprawne będą mogły na mszę dotrzeć specjalnymi busami - transport ten organizuje stołeczny Ratusz.
Utrudnienia w ruchu mogą wystąpić także w okolicach kościoła św. Stanisław Kostki na Żoliborzu. Spodziewane są tam liczne grupy pielgrzymów odwiedzających grób ks. Jerzego. W stolicy spodziewanych jest 2 tys. autokarów oraz kilka tys. samochodów osobowych z całej Polski. Dla nich przygotowano parkingi, nad którymi nadzór sprawować będzie policja i straż miejska.
Dla samochodów osobowych udostępnione będą parkingi Park&Ride: Stokłosy, Ursynów, Wilanowska, Młociny, Marymont, Połczyńska oraz parkingi na: Torwarze, Torze Łyżwiarskim Stegny. Dodatkowo wykorzystane zostaną parkingi należące do centrów handlowych: Marki, Wola Park, Fort Wola, Blue City, Reduta, Promenada, Arkadia.
Autokary parkowane będą w następujących miejscach: Tory Wyścigów Konnych na Służewcu, Wisłostrada, ul. Jagiellońska, ul. Słomińskiego, parking przed Pałacem Kultury i Nauki, Aleje Jerozolimskie (Ochota), ul. Kasprzaka, Cmentarz Północny Brama Południowa, ul. Kaliszówka ul. Sokratesa. Na ulicach autokary parkowane będą obustronnie na prawych pasach jezdni.
Wyznaczono także parkingi zapasowe, w przypadku zapełnienia się wyznaczonych miejsc postojowych: Zakład Energetyki Trakcyjnej i Torów Tramwajów Warszawskich ul. Obozowa, ul. Sobieskiego (od ul. Bonifacego do ul. Wilanowskiej - zewnętrzne pasy obu jezdni).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.