Jak poinformowali przedstawiciele bytomskiego urzędu miejskiego, zakończyły się prace związane z montażem pierwszej warstwy pokrycia dachowego z blachy trapezowej nad taflą lodowiska. To oznacza, że rozpoczęły się również przygotowania do zmrożenia lodowiska, dzięki czemu już wkrótce nasi hokeiści i hokeistki będą mogli ponownie trenować przy ul. Pułaskiego – na lodowisku, które jest jeszcze placem budowy.
Wykonawca rozpoczął także prace związane z budową ścian bocznych nowej hali lodowiska. Prowadzone są m.in.: roboty fundamentowe, w tym również prace mające na celu połączenie istniejącego budynku administracyjnego z nową halą lodowiska. Pierwsza warstwa pokrycia dachowego znajduje się wyłącznie nad taflą lodowiska, a pozostała część dachu zostanie uzupełniona wraz z postępującą budową konstrukcji ścian bocznych hali lodowiska.
Na lodowisku rozpoczęły się już przygotowania do zmrożenia lodowiska, między innymi została już posprzątana tafla lodowiska, rozpoczęły się przygotowania do włączenia systemu mrożenia lodowiska oraz wygrodzono część lodowiska, gdzie będą mogły odbywać się treningi.
Umowę na budowę nowej hali lodowiska podpisano w czerwcu 2019 r., a już w lipcu rozpoczęła się rozbiórka popularnej „Stodoły” (starej hali lodowiska). Następnie wykonawca po uzyskaniu pozwolenia na budowę rozpoczął na przełomie września i października prace ziemne pod fundamenty nowego lodowiska. W kolejnym etapie postawiono 24 filary, rozpoczęto montaż dźwigarów z drewna klejonego, które będą wspierać dach nowej hali lodowiska, a także wykonano pierwszą warstwę dachu z blachy trapezowej nad taflą lodowiska.
Główna konstrukcja nośna bytomskiego lodowiska będzie wykonana w technologii żelbetowej. Dach ma być wsparty na dźwigarach z drewna klejonego, a elewacja zostanie wykonana z płyt warstwowych. Istniejący budynek szatniowo-administracyjny zostanie nie tylko zmodernizowany, ale przede wszystkim wkomponowany w nowy obiekt i będzie stanowić z nim jedną całość. Nowa hala lodowiska pomieści ponad 1400 widzów. Będzie miała 11 szatni z węzłami sanitarnymi dla drużyn młodzieżowych (łącznie dla ponad 180 osób), a także gości, trenerów oraz pierwszej drużyny męskiej i żeńskiej. Ponadto w obiekcie będzie znajdować się również: strefa VIP, punkt gastronomiczny, lokale administracyjne, sala konferencyjna oraz pomieszczenia, które można wykorzystać na saunę czy siłownię.
Hala lodowiska, która będzie kosztować około 40 mln (z czego 15 mln zł to środki pozyskane przez miasto w ramach dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki) będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów w naszym regionie. Planowany termin ukończenia inwestycji to koniec września 2021 r..
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.