Czternaście kopalń do likwidacji - ich lista w ostatnich tygodniach pojawiła się w śląskich mediach. Autorzy informacji w różnych portalach raz pisali, że te kopalnie zostaną wkrótce zlikwidowane, a innym razem, że są w w trakcie likwidacji. A wszystko przyprawione sosem sensacji. Sęk w tym, że informacja ta trąci naftaliną. Na pewno nie jest newsem. 14 kopalń czy ruchów z listy od dawna nie fedruje i jest w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Portale powołują się na listę 14 kopalń, którą zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń przedstawił stronie społecznej we wrześniu ub.r. wraz z datami zakończenia procesów likwidacyjnych. Przypomnijmy, że SRK jest spółką, której głównym zadaniem jest zarządzanie nieprodukcyjnym górniczym majątkiem. Spółka przejmuje go, prowadzi likwidację (uwzględniając wszelkie uwarunkowania – m.in. konieczność odpompowywania wody w celu zabezpieczenia czynnych kopalń), a potem przekształca teren, by był on przygotowany dla potencjalnych inwestorów.
Proces likwidacyjny – trwający kilka lat - przebiega według wyznaczonego planu i jest podzielony na etapy. Naturalną rzeczą jest zatem dokładne określenie czasu likwidacji i daty granicznej. Tym bardziej, że związane jest z tym także finansowanie tych działań. Informacje podane w śląskich portalach nie są zatem niczym nowym, ani zaskakującym.
Nie zaskakuje także lista kopalń, w których prowadzone są procesy likwidacyjne. Znajdują się na nich zakłady, których los – w większości - był już przesądzony kilka lat temu. Wszyscy wiedzieli, że trafią one do SRK, gdzie zacznie się ich likwidacja.
Należy też pamiętać, że kopalnie są szczególnymi zakładami. Ich żywot przede wszystkim jest związany z zasobami. Jeśli dochodzi do szczerpania złoża, to tym samym istnienie kopalni jako zakładu przemysłowego staje się bezsensowne. Można tu także uwzględniać czynnik ekonomiczny (opłacalność wydobycia) i bezpieczeństwa (zbyt dużo ryzyko w czasie eksploatacji).
Oczywiście na Śląsku etos górniczej pracy i kopalni jako szczególnego miejsca zatrudnienia wciąż jest żywy. Z tego też powodu likwidacje budzą emocje, szczególnie wśród lokalnej społeczności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Poślijcie tam grete ci z zzg napewno sie z nia dogadaja zdrajcy!!!!!!!!
Podkręcana, a może rzeczywista. Szum jest dlatego, że to tak cicho przebiegło, a związkowcy odeszli na niesłuszne urlopy górnicze. Kopalnia 'Piekary', odeszli na urlopy związkowcy, zablokowano tę możliwość wielu górnikom, którzy naprawdę przepracowali 21 lat pod ziemią.
Zamknijmy wszystkie kopalnie i elektrownie w Polsce. Idźmy w źródła odnawialne. Fajnie... Fizyka - nie ma źródeł odnawialnych, zapraszam do zapoznania się z pojęciem bilans energetyczny. Mozna przekształcić energię, zmagazynować, ale nie odnowić. Bilans energetyczny zawsze musi być zero. Ponad 70% naszej enerrgii elektrycznej jest z elektrowni weglowych (węgiel brunatny lub kamienny). Ich zamknięcie jest obecnie niemożliwe. Z tzw. zoelonych źródeł energii mozemy zaspokoić maks. ok. 20% zapotrzebowania, a gdzie reszta? Atom czy węgiel? Węgiel mamy swój, polski, a atomu nie mamy. Nie mamy ani elektrowni, ani złóż uranu. Podsumowując zamknijmy kopalnie, sprowadzajmy węgiel z zagranicy (dopóki nie podniosą cen powyżej naszych, a jak zamkniemy kopalnoe to na pewno je dla nas podniosą), zamknijmy elektrownie węglowe i zyjmy w domach jak 200 lat temu.
Wiedzieli od 3 miesięcy i cicho cicho aż ktoś z nich zrobił po cichu zdjęcia dokumentów a to pewnie tylko dla tego że on sam się nie załapał dla tego zrobił burzę.Niech się ludzie zaczną wypisywać ze związków masowo!
no wrescie zamkna te bankruty wsztscy interesuja sie gae i fotowoltanika a pozatym do 2023 maja powstac 2 bloki na gaz finansuje tu ue a kopalnie do zamkniecja gornicy beda musieli przeksztalcic w zrodla odnawialne
Które następne?Dowiemy się jak związkowcy dostaną zgodę na urlopy górnicze Komu jak komu im się należy!