Pracownicy naukowi i studenci AGH oraz urzędnicy będą prowadzić wspólne przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe w obszarze zrównoważonego rozwoju Bytomia, ochrony jego środowiska i zasobów materialnych.
Porozumienie o współpracy naukowo-badawczej prezydent Bytomia Mariusz Wołosz podpisał z prof. Jerzym Lisem oraz prof Markiem Całą z AGH.
- Porozumienie, które zawarliśmy umożliwia nam czerpanie w wiedzy i doświadczenia naukowców. Takie miasta jak Bytom, których tożsamość nierozerwalnie związana jest z przemysłem ciężkim, potrzebują tego. Trwa rewitalizacja Bytomia, ale to trudny i złożony proces. Wierzę, że to porozumienie da nam wsparcie merytoryczne – mówi prezydent Mariusz Wołosz.
Zagadnienia te dotyczą nie tylko kwestii związanych z zarządzaniem kryzysowym, badaniami zjawisk charakterystycznych dla miast pogórniczych borykających się z całym wachlarzem następstw prowadzonej eksploatacji węgla.
- Górnictwo odcisnęło piętno w tym mieście, ale jestem przekonany, że tak jak niegdyś AGH prowadziła szereg badań nad udoskonaleniem górnictwa, tak teraz, kiedy musimy znaleźć dla Bytomia nową drogę, uczelnia będzie miała swój wkład w czynnym procesie rewitalizacji naszego miasta – mówi prezydent.
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie jest nowoczesną uczelnią publiczną rozwijającą partnerską współpracę z uczelniami w kraju, Europie i na świecie. Priorytetem uczelni jest realizacja zadań wkomponowanych w trójkąt wiedzy: kształcenie – badania naukowe – innowacje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Bytom jest miastem które najbardziej ucierpiało na powrocie do 'macierzy'