Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z pytaniami dotyczącymi importu węgla do Polski. Związkowcy chcą dowiedzieć się od szefa rządu czy spółki Skarbu Państwa lub spółki od nich zależne od początku 2018 r. do dnia dzisiejszego uczestniczyły w procederze sprowadzania zagranicznego węgla do Polski. Przedstawiciele strony społecznej chcą także wskazania, które były to podmioty i na jakie potrzeby sprowadzały węgiel. Sierpień 80 wskazuje, że związkowcy wielokrotnie chcieli uzyskać tego typu informacje na posiedzeniach Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.
"Import zagranicznego węgla do Polski bije niechlubne rekordy. W 2018 r. wyniósł on blisko 20 mln t, a za rok 2019 szacunki są podobne. Polska uzyskała w Unii Europejskiej dobre warunki dla przyszłości polskiej energetyki opartej na węglu. Nie chodzi jednak o to, aby spalać obcy surowiec. Polska węglem stoi i sprowadzanie węgla w sposób oczywisty uderza w polską gospodarkę, w polskie górnictwo i w polskich górników. Stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i tysięcy miejsc pracy w naszych kopalniach. Przykładem tego jest spółka Tauron, która – według informacji jakie docierają do strony społecznej – coraz częściej korzysta z obcego węgla niż z własnego wydobywanego w jej trzech kopalniach, które znalazły się w głębokiej zapaści. Kopalnia ma wydobywać własny węgiel, a nie być składem węgla zagranicznego, który wpływa i wjeżdża do Polski przy współudziale spółek powiązanych ze Skarbem Państwa" - czytamy w piśmie skierowanym do szefa rządu, które trafiło także do portalu netTG.pl.
Związkowcy uważają, że "szczególnie bulwersujące jest sprowadzanie obcego węgla przez spółki kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa, zwłaszcza że spółki te posiadają własne kopalnie lub są zaangażowane kapitałowo w spółki węglowe". Zwracają uwagę, że spółki węglowe nie realizują planów wydobywczych i robót przygotowawczych. Ich zdaniem konieczna jest poważna dyskusja na temat przyszłości polskiego węgla.
"Panie Premierze, zważywszy na powagę sprawy, Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80” prosi o niezwłoczną i wyczerpującą odpowiedź na powyższe pytania i wątpliwości. Wysiłki Pana Premiera i Pańskiego Rządu w Unii Europejskiej nie mogą pójść na marne i służyć budowaniu potęg gospodarek innych państw" - napisano na zakończenie pisma skierowanego do Mateusza Morawieckiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Węgiel jak każdy towar można importować, to że wydobycie w polskich kopalniach się nie opłaca i pomimo licznych dopłat od państwa dalej jest nieopłacalne to należy poprawić rentowność, a nie wstrzymać import. Górnicy i związki po prostu nie chcą uczciwej konkurencji.
Przeciesz zwiazkole z zonami jada za 3 tygod urlopy nad morze juz 9 stycznia a my sie cieszmy cos tam zalatwia a nam przy okazij zamkna pare kopaln a wegiel z rosji tona kosztuje z importu 350 zl juz po przywozie w Polsce to koniec kopaln a oni tylko obiecuja ale to puste slowa
Zagrywka polityczna żeby nie było podwyżek Związki ogłoszą że zablokowali import i uratowali miejsca pracy I jechane z wycieczkami!
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK