Ukazał się nowy numer magazynu Polskiej Grupy Górniczej. Na jego stronach przeczytać można m.in. obszerną relację z Barbórki PGG, która odbyła się 30 listopada ub. r. W czasie uroczystości prezes spółki Tomasz Rogala mówił m.in. o tym, jak powinna przebiegać transformacja górnictwa.
- Ze względu na wymagającą wizję UE w stosunku do węgla, musimy pamiętać o tym łańcuchu wartości i wiedzieć, jak go zachować. Jak zmienić sektor, nie krzywdząc nikogo – mówił Tomasz Rogala.
W czasopiśmie przypomniano, że niedawno pilotażem w kopalni Halemba zapoczątkowano projekt budowy instalacji fotowoltaicznych, których moc łączna może wynieść aż 95 MW.
„To właśnie dowód na to, że jesteśmy otwarci na zmiany i chcemy wykorzystać szanse, które one niosą” - czytamy w publikacji.
O tym, że Polska i nasze firmy mają wiedzę na temat tego, jak przeprowadzić transformację, szef PGG mówił już na początku listopada, podczas konferencji World Coal Association w Katowicach.
- Nasz model odpowiedzialnej społecznie transformacji energetycznej, w oparciu o łańcuch wartości wytwarzanych przez europejskie górnictwo węglowe, zawiera takie elementy, jak rozwój wiedzy, technologii i umiejętności osiągany przez Polską Grupę Górniczą we współpracy z siecią 12 placówek naukowych i rozwojowo-badawczych, z 3,5 tys. dostawców, w zakupach nowoczesnych maszyn i sprzętu (o wartości 180 mln euro tylko w zeszłym roku), kapitał ludzki ponad 42 tys. zatrudnionych bezpośrednio w zakładach spółki oraz 200 tys. miejsc pracy pośrednio związanych z branżą – wyliczał wówczas Tomasz Rogala.
Dodał, że najbliższe kilka dekad w Europie upłynie pod znakiem wielu projektów związanych z poszukiwaniem nowych źródeł energii, magazynowaniem energii, elektromobilnością. Można przewidywać znaczący i stały wzrost zapotrzebowania na energię na świecie. Stworzy to wielką i obiecującą przestrzeń dla utalentowanych i wykształconych inżynierów górnictwa, jednak w ostatecznym rozrachunku ich liczba będzie musiała ulec ograniczeniu.
Pełna treść relazji w magazynie PGG: www.pgg.pl/files/biezace/art951/PGG202001.pdf.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.