- W 2018 r. ponad połowa krajowej wartości PKB została wytworzona w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny w komunikacie o wstępnych szacunkach PKB w przekroju regionów.
W 2018 r. we wszystkich regionach odnotowano wzrost produktu krajowego brutto w cenach bieżących wobec 2017 r., przy czym największy w regionie podkarpackim - o 7,8 proc., a najmniejszy w regionie lubelskim - o 3,5 proc., wobec 6,3 proc. dla kraju ogółem - podał GUS w komunikacie.
Z danych GUS wynika, że udziały poszczególnych regionów w PKB w 2018 r. były znacznie zróżnicowane - od 2 proc. w regionie opolskim do 17,4 proc. w warszawskim stołecznym.
Wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2018 r. kształtowała się na poziomie od 37,1 tys. zł w regionie lubelskim, co daje 67,4 proc. średniej krajowej, do 121,2 tys. zł w regionie warszawskim stołecznym, stanowiącym 220,2 proc. średniej krajowej.
"Najwyższy poziom PKB na 1 mieszkańca uzyskany w 2018 r. w regionie warszawskim stołecznym przewyższał ponad 3-krotnie wartość PKB na 1 mieszkańca regionu lubelskiego" - ocenił urząd.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.