Główną trasę autostradowej obwodnicy Częstochowy, w ciągu autostrady A1, otworzy w poniedziałek, 23 grudnia, dla ruchu tranzytowego GDDKiA. Pełną funkcjonalność będą miały dwa węzły: Częstochowa Północ i Częstochowa Południe.
Jak poinformowała w piątkowym, 20 grudnia, komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, 23 grudnia kierowcom udostępniony 20-kilometrowy odcinek A1 między węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia, a także gotowy już wcześniej 4-kilometrowy fragment od węzła Częstochowa Blachownia do Częstochowa Południe.
Oznacza to, że kierowcy zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych, będą mogli omijać Częstochowę głównymi jezdniami A1. Na razie nie będzie możliwe korzystanie z węzłów: Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Blachownia, a do zakończenia prac na obwodnicy będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 80 km/h. Obwodnica połączy się z oddanym w tym roku, liczącym 33 km, odcinkiem A1 do Pyrzowic, a dalej kierowcy mogą dojechać A1 do granicy z Czechami w Gorzyczkach.
W ostatnich dniach trwały zarówno tzw. roboty zabezpieczające, wykonywane po tym, jak z budowy wiosną br. wyrzucony został poprzedni wykonawca, jak i prace związane z urządzeniami bezpieczeństwa ruchu.
GDDKiA przypomniała, że pod koniec kwietnia br. odstąpiła od umowy z firmą Salini Polska - po wielokrotnych wezwaniach do powrotu na budowę i prowadzenia robót zgodnie z kontraktem. Następnie Dyrekcja uruchomiła procedurę zmierzającą do wyłonienia wykonawcy tzw. prac zabezpieczających - w formule negocjacji bez ogłoszenia.
Pod koniec lipca GDDKiA podpisała umowę na wykonanie tych prac z konsorcjum z udziałem Strabagu i Budimeksu oraz spółki Budpol. "W ciągu 150 dni, łącznie z niedzielami, zrealizowano roboty o łącznej wartość ponad 400 mln zł. W szczytowym okresie na budowie pracowało ponad 1 tys. osób, w tym ponad 800 pracowników fizycznych wraz z operatorami sprzętu i kierowcami oraz około 200 osób personelu wykonawcy" - podała Dyrekcja.
"Pracowano po 16 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu, a przy niektórych robotach bez przerwy. Ułożono 330 tys. m kw. nawierzchni z betonu cementowego, 200 tys. m kw. nawierzchni bitumicznych oraz wykonano 500 tys. m sześc. wykopów i nasypów. To przełożyło się na ok. 20 km dwujezdniowej autostrady" - zrelacjonowała GDDKiA.
"Dokończono budowę 25 obiektów mostowych, wykonano pięć przepustów skrzynkowych i dokończono budowę 30 przepustów na trasie głównej autostrady A1. Wykonano podziemny zbiornik retencyjny, 50 km umocnionych rowów drogowych i 10 km kanałów deszczowych. Zamontowano 3,6 tys. słupów ekranów akustycznych o łącznej masie 900 ton" - napisano w piątkowym komunikacie.
"Przed oddaniem trasy do ruchu niezbędne było jeszcze ustawienie jej ogrodzenia, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego, zamontowanie barier oraz wypełnień ekranów akustycznych na obiektach mostowych. Prace przeprowadzili wykonawcy wyłonieni w oddzielnych przetargach: Gramar, GZD, Prowerk oraz Flora Bis" - dodała GDDKiA.
GDDKiA wskazuje, że kolejne przetargi wyłonią wykonawców, którzy w przyszłym roku wybudują ekrany akustyczne wzdłuż jezdni A1. Dokończą też prace na węzłach wraz z ich oświetleniem, na miejscach obsługi podróżnych oraz w obwodzie utrzymania, a także uporządkują teren wokół autostrady. P.o. dyrektora Dyrekcji Tomasz Żuchowski sygnalizował, że prace te mogą potrwać przez cały 2020 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.