W najbliższą niedzielę, 22 grudnia, dawna kopalnia cyny w Krobicy koło Świeradowa-Zdroju udostępniona zostanie na nocne zwiedzanie. Zaplanowana w formie godzinnej przygody impreza przy wyłączonym świetle elektrycznym ma zostać powtórzona także w piątek, 27 grudnia.
Nocna szychta dla dziesięcioosobowych grup turystów ma im umożliwić wsłuchanie się w odgłosy narzędzi górniczych, czy też przeżycie zainscenizowanego spotkania z postacią odgrywającą górnika sprzed trzech stuleci. Tę formę zapoznania z realiami dawnego górnictwa Kopalnia św. Jan w Krobicy wprowadza po raz pierwszy. Dotychczas jej podziemia udostępniane były tylko w porze dziennej. Ze względów praktycznych zrezygnowano jednak z idealnego odtwarzania warunków pracy dawnych górników. Dlatego zamiast lampek olejowych, uczestnicy będą posuwać się w podziemiach przy świetle współczesnych zniczy cmentarnych.
Jak nas poinformowała Patrycja Ościak, szefowa kopalni w Krobicy, nocne zwiedzania ma być prowadzone także w przyszłym roku. Pierwszy termin wyznaczono na 4 stycznia. W trakcie ferii zimowych przewiduje się organizować nocne wejścia raz w tygodniu. Prócz tego kopalnia ma być czynna codziennie od godz. 10.00 do ostatniego wejścia o godz. 17.00.
Ustalono też terminy, w których wejście do krobickich podziemi będzie niemożliwe. Stanie się tak w Boże Narodzenie i Nowy Rok. W Wigilię za to kopalnia będzie dostępna od godz. 10.00 do 13.00.
Nocne zwiedzanie kopalń było już organizowane w przeszłości przez gospodarzy podziemnych tras turystycznych. Przykładowo w 2004 r. pływanie z kagankami górniczymi i nocne zjazdy miała w swojej ofercie Kopalnia Zabytkowa Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach. W maju 2012 r. nocne wejścia w ramach Nocy Muzeów zorganizowała po raz pierwszy Kopalnia Ćwiczebna przy Muzeum Miejskim w Dąbrowie Górniczej. Nocne zwiedzanie do swojej oferty wprowadziły także Stara Kopalnia w Wałbrzychu, a w kopalniach soli w Bochni i Wieliczce można liczyć nawet na noclegi pod ziemią.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.