- Dementuję plotki o planach konsolidacji PGNiG i Taurona - powiedział PAP w sobotę, 14 grudnia, w Toruniu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że plotki w tej sprawie "są oparte o żadne fundamenty".
- W tym przypadku są to spekulacje oparte o żadne fundamenty. Pomysł konsolidacji PGNiG i Tauronu chciałem zdecydowanie zdementować. Takich pomysłów nie ma - powiedział Sasin.
Dodał, że co do samego kierunku konsolidowania firm z podobnych branż, aby tworzyć duże podmioty zdolne nawiązywać konkurencję z większymi firmami działającymi na polskim czy europejskim rynku, to jest to kierunek, który rząd chciałby kontynuować.
- Nie mogę podać konkretnych nazw, nawet jeżeli luźne rozmowy na ten temat toczymy. Te konkrety, o których dziś mogę powiedzieć, to kontynuacja połączenia Lotosu z Orlenem. Mamy również fakt publicznie wyrażonej chęci zakupy spółki Energa przez Orlen. Trudno jednak mówić tutaj, że sprawa jest przesądzona, bo jest to początek procesu, który będzie trwał i wymagał wielu analiz - również po stronie mojego resortu - podkreślił Sasin.
Pytany o poszerzanie polskiego udziału w sferze finansowej, wicepremier został zapytany o mBank, którego głównym udziałowcem jest niemiecki Commerzbank.
- Nie chcę o tym mówić, bo są to biznesowe rozmowy, które toczą się na poziomie firm czy spółek Skarbu Państwa. Chciałbym jednak bardzo - i takie jest w mojej ocenie oczekiwanie rządu i większości społeczeństwa - żeby zakres polskiej własności w gospodarce, również w sferze podmiotów finansowych, był szerszy - odpowiedział Sasin.
Na początku tego tygodnia analitycy Santander BM wyrazili opinię, że ogłoszone przez PKN Orlen wezwanie na akcje Energi może być pierwszym krokiem w budowie "narodowych wielosektorowych czempionów". Ich zdaniem następnym celem może być Tauron, a wśród kandydatów do jego przejęcia widzą Eneę, KGHM i PGNiG.
Zdaniem analityków Santander BM Pawła Puchalskiego i Michała Sopiela pomysł "narodowych wielosektorowych czempionów", jak określił je wcześniej minister aktywów państwowych Jacek Sasin, może być rozszerzony i wezwanie na akcje Energi może być dopiero pierwszym krokiem w jego realizacji. W ich opinii najbardziej prawdopodobnym scenariuszem mogłoby być przejęcie Taurona przez PGNiG.
Pod koniec ubiegłego tygodnia PKN Orlen wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Energi po 7 zł za akcję. Jak wtedy podano, Orlen chce stworzyć zintegrowany koncern typu multi-utility.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.