Katowice, to dobre miejsce do życia. Ale pogórnicze Świętochłowice, Bytom, Mysłowice – zajmują ostatnie miejsca wśród polskich miast. Podobnie Ruda Śląska i Dąbrowa Górnicza. Polska Fundacja im. R. Schumana opublikowała raport pt. „Europolis. Miasta dla młodych”. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa z wynikiem 55 pkt na 100 możliwych do uzyskania. Zwyciężyła tylko w jednej z siedmiu kategorii, określającej kondycję gospodarczą. Zdeklasowała wszystkie inne miasta.
Drugie miejsce zajął Rzeszów. Podium rankingu zamykają Katowice. Wiele górnośląskich pogórniczych miast jest na samym dole stawki.
Katowice zdecydowanie prowadzą, jeżeli chodzi o dostępność do dobrej opieki zdrowotnej. Skład pierwszej dziesiątki rankingu „Europolis. Miasta dla młodych” nie jest zaskoczeniem: za Katowicami plasują się Gdańsk (zwycięzca w kategorii „Otwartość”) i Kraków (zwycięzca w kategorii „Kultura i rozrywka”), a następnie Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź.
Drugą połowę rankingu otwiera Toruń, który obok Zielonej Góry zanotował jeden z dwóch najniższych wyników spośród miast wojewódzkich. Ostatnia dziesiątka miast składa się z miejscowości Górnego Śląska (Bytom, Mysłowice, Ruda Śląska, Świętochłowice, Dąbrowa Górnicza), miast z regionów o słabszej kondycji gospodarczej (Grudziądz i Elbląg z warmińsko-mazurskiego, Chełm z lubelskiego oraz Suwałki z podlaskiego) oraz z Gorzowa Wielkopolskiego.
Trzecie miejsce w rankingu Europolis zajmują Katowice. Miasto to deklasuje rywali w kategorii „Zdrowie i opieka”, zdobywając prawie 80 pkt na 100 możliwych. Kolejny w tym obszarze Rzeszów zdobył o 11 pkt mniej. Ponadto Katowice wyróżniają się zwłaszcza w kwestiach medycznych – dysponują największymi kadrami pielęgniarskimi i położniczymi w Polsce oraz drugimi największymi w kraju kadrami lekarskimi. Ponadto, Katowice zajmują czwarte miejsce pod względem liczby oddziałów położniczych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców w wieku 16–30 lat. Nie najgorszy wynik, bo lekko poniżej przeciętnej, osiągnęły też, jeśli chodzi o liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach w przeliczeniu na najmłodszą populację. Przyzwoita jest oferta edukacyjna, dzięki wysokiej liczbie cenionych uczelni wyższych - podkreślają autorzy raportu.
Katowice zajęły drugie, po Warszawie, miejsce w kategorii „Gospodarka”, choć dystans do stolicy wynosi aż 18 pkt (na 100 możliwych do zdobycia). Dobre miejsce Katowic związane jest z licznymi inwestycjami miejscowych firm oraz atrakcyjnymi zarobkami.
W raporcie czytamy, że atutem Katowic są także niskie, jak na duże miasta, ceny nieruchomości. Przy ocenie należy jednak pamiętać, że miastu temu sprzyja koncentracja w jego granicach administracyjnych wymienionych atutów, z których to korzystają jednak mieszkańcy całego obszaru Górnego Śląska. Tymczasem wiele z nich wypadło w rankingu Europolis bardzo słabo. Na 60. lub niższej pozycji (z 66 badanych miast) znalazły się aż cztery miasta z tego regionu – Świętochłowice, Ruda Śląska, Mysłowice i Bytom. Ten ostatni nie zdołał zebrać 20 pkt. na 100 możliwych do uzyskania.
Sytuacja młodych mieszkańców Bytomia przedstawia się szczególnie niekorzystnie. Miasto uzyskało słabe noty we wszystkich kategoriach. Pozostałe miasta Górnego Śląska mogą się pochwalić sukcesami w wybranych obszarach. Np. Tychy zajęły bardzo wysokie, 3. miejsce przy ocenie siły lokalnej gospodarki. Świętochłowice czy Dąbrowa Górnicza mają niezłą sytuację na rynku pracy, Świętochłowice dość dobrze radzą sobie też z kwestiami opiekuńczymi, a Mysłowice z otwartością.
„Koncentracja usług społecznych w Katowicach powoduje, że wiele innych miast Górnego Śląska bardzo nisko lokuje się w kategoriach polityki edukacyjnej i kulturalnej oraz mobilności. W Edukacji od 57. pozycji w dół znajdują się tylko miasta tego regionu. Przy czym Piekary Śląskie, Bytom, Tychy, Mysłowice, Świętochłowice oraz Ruda Śląska nie dały rady uzbierać nawet 10 pkt na 100 możliwych do uzyskania” - podkreślają autorzy rankingu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.