Od zarania dziejów sięgaliśmy po surowce, korzystaliśmy z tego co występuje wokół nas. Świat bez węgla, miedzi, ołowiu, glinu, srebra, ale też piasku, ropy, gazu – nie mógłby istnieć w obecnym kształcie. Obecnie w Polsce działają 7543 zakłady górnicze: podziemne, odkrywkowe, otworowe. To dzięki nim mamy prąd w gniazdkach, ogrzewane, wygodne domy, nowoczesny sprzęt, w tym komputery, smartfony i samochody.
Już 2,5 mln lat temu człowiek po raz pierwszy użył kamienia, polując na zwierzęta czy chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo. Z czasem wykorzystanie minerałów rosło. Rozwój cywilizacyjny, w tym kultura, nie miałby miejsca bez wykorzystania surowców. Do geologii wiele odniesień znajdujemy już w Biblii. Słowo „kamień” pada tam wiele razy, także w kontekście kamieni szlachetnych czy półszlachetnych, a to jest wiedza nawet z XII wieku p.n.e. Już wtedy minerały były wykorzystywane w ozdobach. Z bloków skalnych wybudowano 2500 lat p.n.e. piramidę Cheopsa, posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej i kamienny krąg w Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Od geologii nie uciekniemy. Nie jesteśmy pierwszą i nie ostatnią generacją, która z surowców korzysta.
Rzadko za to mamy świadomość, z jakich surowców korzystamy każdego dnia. A tymczasem obiad jemy na talerzu z ceramiki, do wykonania której są potrzebne kaolinity. Szklanka i szklany blat stołu to piaski kwarcowe, lodówka - metale. To wszystko surowce. Podobnie jest w medycynie (np. leki), czy w rolnictwie (nawozy, środki ochrony roślin). Nawet w karmie dla psów 40 proc. składu stanowią surowce mineralne.
Ze smartfonów każdego dnia korzysta 2,5 mld ludzi. W ich obudowie znajdziemy aluminium i szkło, które powstały przy użyciu glinu i piasku szklarskiego. Procesory, półprzewodniki, płytki obwodów to m.in. miedź. W baterii znajdziemy kobalt. Cynę wykorzystano do lutowania, a złoto i srebro jest w przewodnikach, przełącznikach i stykach, tantal w kondensatorach elektrolitycznych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.